Novou policejní "jednotku na ochranu hranic" se chystá vytvořit rakouský ministr vnitra Herbert Kickl, který ve vládě kancléře Sebastiana Kurze reprezentuje protiimigrační Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ). Jednotka má vzniknout pro případ, že by se opakovala situace z roku 2015, kdy po takzvané balkánské stezce přes Rakousko putovaly statisíce migrantů.
"Určitě se nesmí opakovat rok 2015. Proto jsem vydal pověření, aby se vybudovala jednotka na ochranu hranic. Cílem je, aby bylo možné během několika hodin zajistit řádnou ochranu hranice," uvedl v rozhovoru poskytnutém ve čtvrtek listu Tiroler Tageszeitung ministr Kickl, dlouholetý generální tajemník FPÖ a známý odpůrce imigrace do Rakouska.
Nová pohotovostní jednotka policie by podle něj mohla "v případě potřeby zajistit hraniční přechod" a kontrolovat totožnost lidí, kteří by se přes něj snažili projít. "Prosté posílání lidí dál se nebude opakovat," ujistil ministr.
Kickl sám sebe v rozhovoru označil za zastánce "spořádané azylové politiky". "Ochrana vnějších hranic EU, ochrana státní hranice, investovat v zemích původu uprchlíků, do země pouštět co možná nejméně uprchlíků a u lidí, kteří potřebují zvláštní ochranu, najít cestu, jak je k nám dopravit legálně, ale za našich podmínek a kritérií," vyčetl ministr své zásady v migrační politice. "Zároveň zvýšíme počet deportací," dodal.
Rakouskem v roce 2015 prošly stovky tisíc lidí, z velké části uprchlíků ze Sýrie. Většina z nich měla namířeno do Německa, ale 90 tisíc jich podalo žádost o azyl už v Rakousku.
Nová rakouská koaliční vláda lidovců a svobodných slíbila zpřísnit migrační politiky. Důležité rezorty vnitra, obrany a zahraničí v kabinetu získala protiimigrační a protiislámská FPÖ.
Minulý týden upoutal Kickl pozornost svým návrhem, aby se žadatelé o azyl v budoucnosti ubytovávali "koncentrovaně" ve větších střediscích. Opoziční politici jeho slova označili za "jazyk nacionálního socialismu". Domněnku, že slovo zvolil záměrně s odkazem na nacistické koncentrační tábory, však Kickl odmítl.