Téměř tři čtvrtiny Rakušanů se domnívají, že Česká republika neplní ujednání z Melku, která jí mimo jiné ukládají povinnost informovat Vídeň o poruchách v jaderné elektrárně Temelín. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu, který zveřejnila agentura Oekonsult.
Rakouská vláda je podle drtivé většiny obyvatel alpské republiky nedůsledná v postupu vůči jaderným elektrárnám v blízkosti hranic Rakouska.
Agentura Oekonsult se dotazovala 1311 lidí po nedávných poruchách v německých jaderných elektrárnách a zprávách v rakouském tisku, že Praha prý Vídni od roku 2000 zatajila jedenáct z dvaceti poruch, které jsou na mezinárodní sedmistupňové škále INES hodnoceny stupněm jedna. Devět z deseti Rakušanů chce, aby Rakousko v těchto otázkách ukončilo svou údajnou diplomatickou pasivitu.
Celkem 91 procent Rakušanů vyjádřilo názor, že rakouská vláda nevyužívá všechny možnosti k uzavření jaderných elektráren v blízkosti hranic, nebo alespoň k prosazení jejich bezpečnostně-technických vylepšení.
Blokády jako protest? Nevhodné
V souvislosti s Temelínem se podle průzkumu 73 procent Rakušanů domnívá, že Česko neplní příslušnou dohodu z Melku. Dvě třetiny rakouských občanů však uvedly, že protestovat proti jihočeské elektrárně blokádami hranic není vhodné.
Velmi skepticky hledí obyvatelé alpské republiky na budoucnost jaderné energetiky jako takové. Jen tři procenta považují evropské jaderné elektrárny za bezpečné. Naopak 93 procent se obává, že některý z jaderných reaktorů postihne závažné selhání, označované v německy hovořících zemích jako Super-GAU (největší možná havárie).
Podle 92 procent Rakušanů je vůči budoucím generacím neodpovědné spoléhat se na jadernou energetiku. Rakousko v 70. letech postavilo svou jedinou jadernou elektrárnu, ale zařízení v Zwentendorfu východně od Vídně nebylo po zamítavém referendu nikdy uvedeno do provozu. Rakouský parlament v roce 1999 do ústavy definitivně zakotvil už dříve uplatňovaný bezjaderný status země.
Foto: archiv