Rakušané zatkli bosenského generála. Na žádost Srbů

Zahraničí
4. 3. 2011 18:15
Archivní záběr Divjaka z časů války v Bosně.
Archivní záběr Divjaka z časů války v Bosně.

Rakouská policie zadržela ve čtvrtek večer na vídeňském letišti bývalého bosenského generála Jovana Divjaka na základě mezinárodního zatykače vydaného Srbskem, které ho obviňuje z válečných zločinů z května 1992. Zadržení zprostředkoval Interpol, soud nyní musí rozhodnout o případném vydání Divjaka do Bělehradu.    

Divjakův případ je mimořádně citlivý. Jde totiž o jediného vysokého důstojníka srbské národnosti, který po rozpadu jugoslávské armády působil v nově vzniklých ozbrojených silách převážně muslimské Bosny a Hercegoviny během války v bývalé Jugoslávii v letech 1992 až 1995.

Vypracoval se až na zástupce vrchního velitele bosenské armády, zodpovídal za obranu Sarajeva obklíčeného Srby a mezi vojáky byl velmi oblíbený, což platí dodnes.

Má pověst skromného a vysoce morálního člověka.

Po válce Divjak pracoval v nevládních organizacích v Bosně. V době zatčení letěl přes Vídeň do Itálie na zasedání nadace Vzděláním k rozvoji Bosny a Hercegoviny.

Divjak. Generál srbské národnosti bojoval proti Srbům.Srbsko vydalo na Divjaka zatykač za útok bosenské teritoriální obrany na jednotky jugoslávské (tehdy už převážně srbské) armády stahující se ze Sarajeva 3. května 1992.

Při přepadení kolony v ulici Dobrovoljacka zahynulo 43 lidí a na 70 bylo zraněno, přes 200 vojáků bylo zajato, později ale propuštěno.

Přesný počet obětí incidentu nebyl nikdy spolehlivě zjištěn, někteří očití svědci mluví o podstatně menších číslech - třeba jen jeden mrtvý a několik zraněných. Jugoslávská, později srbská armáda zařadila přesné údaje mezi státní tajemství.

Bělehrad viní Divjaka z toho, že jako velitel bosenské domobrany za útok a jeho oběti odpovídá. Srbské ministerstvo vnitra vydalo v roce 2008 v této souvislosti mezinárodní zatykače na 19 bosenských občanů, mezi nimi i na členy bosenského předsednictva (kolektivní hlavy státu) v době války, Ejupa Ganiče za Bosňáky (dříve Muslimy) a Stjepana Kljuiče za bosenské Chorvaty.

Ganić, který byl později dvakrát prezidentem muslimsko-chorvatské federace v Bosně, byl před rokem na základě srbského zatykače zadržen v Londýně. Ganić se podle srbské prokuratury podílel na spiknutí s cílem pobít zraněné vojáky ze sarajevského incidentu, což odporuje ženevským konvencím.

Jednotky OSN chrání Sarajevany před odstřelovači.Britský soud ho ale později odmítl vydat do Srbska a propustil ho s odůvodněním, že jde o snahu zinscenovat politicky motivovaný proces. Srbské státní zastupitelství ale toto tvrzení odmítlo a ve stíhání viníků případu z Dobrovoljacké ulice pokračuje.

V Sarajevu dnes demonstrovaly stovky osob před rakouským velvyslanectvím na protest proti zadržení Divjaka ve Vídni. Další protesty se prý připravují.   

Autor: ČTK Foto: Profimedia , Wikipedia a repro televize RTS

Další čtení

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ