Rastattský mír slaví 300 let. Započal éru vyvažování sil

Zahraničí
6. 3. 2014 21:30
Bitva u Turína v roce 1706.
Bitva u Turína v roce 1706.

Rastattský mír, který představitelé Francie a Rakouska uzavřeli před 300 lety, v noci ze 6. na 7. března 1714 v jihoněmeckém městě Rastatt, definitivně ukončil válku o španělské dědictví. Habsburská monarchie uznala španělského krále Filipa V. z Anjou a získala část Španělského Nizozemí (zhruba oblast dnešní Belgie), Milánsko, Neapolsko a Sardinii. Smlouva tak spolu s utrechtským mírem předurčila podobu mapy západní Evropy na další desetiletí.

Válka o španělské dědictví v letech 1701 až 1714 vypukla po úmrtí španělského krále Karla II., posledního z rodu španělských Habsburků. O uvolněný trůn usiloval jak francouzský vládnoucí rod Bourbonů (Ludvík XIV.), tak rakouští Habsburkové (Leopold I.). Jednalo se o ovládnutí rozsáhlých španělských držav v Evropě i zámoří a v podstatě i nové mocenské uspořádání Evropy.

Mírová jednání byla zahájena na rastattském zámku v listopadu 1713.Válku, která neměla jasného vítěze, ukončil v roce 1713 utrechtský mír mezi Francií a Španělskem na jedné straně a Velkou Británií, Nizozemskem, Portugalskem, Savojskem a Pruskem na straně druhé.

Utrechtským mírem přišli rakouští Habsburkové o spojence, zejména o Británii, která se obávala možného propojení Rakouska a Španělska osobou syna císaře Leopolda I. Karla VI.

Rakousko poté začalo jednat o míru s Francií, což vyvrcholilo podpisem smlouvy v Rastattu. Smlouvy se obecně vnímají jako počátek příklonu k principu vyvažování sil v Evropě.

Na celé situaci nejvíce vydělala Velká Británie, když Španělsko a Francie přišly o postavení velmocí. Britové také od Španělů získali Gibraltar, který si drží dodnes. Výročí utrechtské smlouvy loni zvýšilo intentzitu sporů mezi oběma zeměmi.

Rakousko také nepřišlo zkrátka - dosáhlo největšího územního rozsahu ve své historii.

Evropa po utrechtském a rastattském míru.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/ullstein-author, rastatt.de, wikipedia

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ