Zatýkání po teroru
Razie v Belgii i Německu: chycen komplic atentátníka z metra
25.03.2016 17:28 Aktualizováno 25.03. 22:24
Belgická policie zatkla muže zachyceného bezpečnostními kamerami vedle Khalida El Bakraouiho, sebevražedného atentátníka, který v úterý aktivoval bombu v bruselském metru. Napsal to list De Standaard. Prokuratura však tuto informaci zatím nepotvrdila. Další úterní sebevražedný bombový útok v Bruselu - na letišti - kromě Brahima El Bakraouiho spáchal Najim Laachraoui, potvrdila prokuratura dřívější informace médií.
De Standaard napsal, že muž, jehož jméno neuvádí, byl zadržen poté, co ho jeden policista poznal podle záběrů pořízených kamerami v metru. Pod tuto informaci na svém webu ale deník mylně umístil fotografii muže s kloboukem, který byl zachycen na letišti se dvěma atentátníky.
Belgická televize RTBF mezitím bez podrobností oznámila, že policie zadržela v souvislosti s úterními teroristickými útoky sedmou osobu. Šest lidí už zatkla ve čtvrtek večer.
Z těchto šesti lidí bruselská prokuratura už tři propustila. Tři další ale zůstávají nadále ve vazbě a to kvůli napojení na Francouze Redu Kriketa zadrženého ve čtvrtek večer na pařížském předměstí Argenteuil, kterého úřady podezřívají z přípravy teroristického útoku.
Khalid El Bakraoui, který se vyhodil do povětří v podzemní dráze, je bratr Brahima El Bakraouiho, jenž o hodinu dříve odpálil nálož na bruselském letišti. Oba útoky si vyžádaly celkem 31 mrtvých a na 300 zraněných. Podle zatím posledních údajů belgického ministerstva zdravotnictví v nemocnicích zůstává 121 osob, z toho 63 v intenzivní péči.
Americké protiteroristické složky měly Brahima Bakraouiho na seznamech podezřelých osob již před listopadovými pařížskými atentáty, které si vyžádaly 130 mrtvých. Jeho bratr Khalid se na seznamy dostal bezprostředně po těchto útocích.
Kromě Brahima El Bakraouiho na bruselském letišti spáchal sebevražedný atentát také Najim Laachraoui, potvrdila dnes dřívější informace médií belgická prokuratura.
Čtyřiadvacetiletý Laachraoui se v hledáčku policie objevil už v souvislosti s pařížskými teroristickými útoky z 13. listopadu. Jeho DNA se totiž našla na zbytcích výbušných zařízení v pařížské koncertní síni Bataclan a u stadionu Stade de France na předměstí Saint-Denis, kde se odpálili tři sebevražední atentátníci.
Mezi zabitými a zraněnými jsou občané čtyř desítek států. Identifikace usmrcených postupuje pomalu vzhledem ke spáleninám a zraněním způsobeným explozí i k rozmanité státní příslušnosti postižených. Jednoznačně prý zatím bylo možné identifikovat jen některé oběti na základě otisků prstů a dlaní.
Šéf americké diplomacie John Kerry, který kvůli útokům přiletěl na krátkou návštěvu do Bruselu, na tiskové konferenci sdělil, že mezi mrtvými jsou nejméně dva občané USA. O minimálně jednom svém občanovi zabitém teroristy v Bruselu zatím informovaly i čínské, britské a také francouzské úřady, podle nichž je 12 Francouzů i mezi zraněnými. Už předtím oznámil Amsterodam, že o život přišli v Bruselu tři Nizozemci. Smrt své občanky z původem z Cách potvrdilo také Německo. Její manžel prý leží s těžkými zraněními v nemocnici.
Týdeník Der Spiegel napsal, že německá policie zadržela v souvislosti s bruselskými atentáty dvě osoby. Už ve středu večer dopadla v hesenském městě Giessenu muže, který v úterý, v den bruselských útoků, dostal dvě podezřelé SMS. Jedna zpráva obsahovala jméno atentátníka z metra Khalida El Bakraouiho a ve druhé bylo jediné, francouzské slovo - "fin", tedy konec. Tato druhá SMS byla odeslána tři minuty před výbuchem ve stanici Maalbeek bruselské podzemní dráhy.
Podle informací televizní stanice ARD se jedná o 28letého Maročana, kterého zastavila policejní hlídka při rutinní kontrole dokladů. Policisté zjistili, že jde o osobu, která má zákaz vstupu do schengenského prostoru volného pohybu a která je trestně stíhaná v Itálii a v Německu.
Druhým podezřelým, jenž byl zajištěn ve čtvrtek odpoledne v Düsseldorfu, je podle časopisu Der Spiegel jistý Samir E., který údajně patří k salafistickým radikálům v Severním Porýní-Vestfálsku. Tohoto muže spolu s Brahimem El Bakraouim chytily loni v létě turecké bezpečnostní síly na turecko-syrském pomezí. Oba podezřívaly z napojení na islamisty v Sýrii a poslaly je zpátky do Amsterodamu, odkud se dvojice vydala na cestu. Vyšetřovatelé nyní zjišťují, zda se oba muži dobře znali a zda cestovali společně.
Německé úřady zatím tuto zprávu nepotvrdily.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.