Řekové v regionálních a místních volbách odvrátili hrozbu předčasných voleb a fakticky podpořili výrazné hospodářské škrty vlády. Vládní socialisté (PASOK) totiž v místních a regionálních volbách zvítězil, vyplývá z výsledků po sečtení 95 procent hlasovacích lístků.
Premiér Jorgos Papandreu už večer prohlásil, že hodlá pokračovat v úsilí o oživení ekonomiky země, kterou těžce zasáhla finanční krize. Dal tak jasně najevo, že nehodlá vyvolat předčasné volby, jimiž hrozil, prohraje-li jeho strana.
"Víme, že změna není lehká. Ale bylo to pro tuhle změnu, pro kterou nás řecký lid před rokem přivedl k moci," citovala premiéra BBC. "A dnes opět potvrdil, že tu změnu chce."
Na základě těchto výsledků by se Panhelénské socialistické hnutí (Pasok) mohlo v prvním kole udržet ve svých tradičních baštách Kréta a Egejské ostrovy jižní. V dalších regionech bude zapotřebí druhé kolo hlasování. Jde především o Atény a oblast Attiky, které představují asi 30 procent hlasů.
Vůdce opoziční Nové demokracie Antonis Samaras v reakci na dosavadní výsledky i přes neúspěch své strany prohlásil, že voliči odmítli Papandreovu politiku. Podle Samarase opozice stáhla náskok vládní strany a je vhodnou alternativou, která vyvede zemi z krize.
"Každý občan musí něco obětovat ze svého majetku, aby byla země zachráněna," prohlásil Papandreu. Vláda hodlá od pondělka pokračovat v práci, dodal s tím, že prioritou zůstává stabilizace financí, návrat k hospodářskému růstu a tvorba pracovních míst. "Řecko stále stojí před velkou výzvou."
Neúčast ve volbách guvernérů regionů byla vysoká, v rámci celé země 39 procent, přestože Řekové mají v zásadě hlasování povinné. Historicky rekordní byl počet odevzdaných nevyplněných nebo neplatných lístků, přes devět procent.
Konzervativní Nová demokracie (ND) se ve volbách starostů podle očekávání udržela v čele dvou velkých měst, Atén a Soluně, může však být ještě svržena ve druhém kole. Celkem bylo ve hře 325 radnic.
Pasok si zachoval převahu v dalších dvou velkých městech, Pireu a Patrasu, a dále získal radnici krétské metropole Heraklionu.
Na celonárodní úrovni podle řeckých médií tyto výsledky svědčí o silném sestupu Pasok, asi o deset bodů ve srovnání s výsledky parlamentních voleb z loňského roku, kdy socialisté získali 43,9 procenta hlasů.
Předčasné volby nikdo nechtěl
Místní sdělovací prostředky s odkazem na nejmenované zdroje už dřív uváděly, že by socialistům z PASOK stačil aspoň čtyřprocentní náskok nad hlavní opoziční stranou Novou demokracií.
Volby se pokládaly za neoficiální referendum souhlasu obyvatel s přísnými ekonomickými škrty, které si vynutila hospodářská situace. Papandreu prohlašoval, že pokud se lidé k jeho socialistům otočí zády, předčasné parlamentní volby budou nevyhnutelné.
Popularitu jeho kabinetu, který je u moci teprve rok, razantně snížily drastické kroky k ozdravení státních financí těžce zkoušených finanční krizí. Boj se špatnou hospodářskou situací v zemi vedl mimo jiné i ke snižování důchodů a mezd státním zaměstnancům. Ti přijdou téměř o 20 procent dosavadního platu. Věk odchodu do důchodu se z dosavadního průměru 61,3 roku zvýší na 65 let, a důchody se naopak sníží.
Podle průzkumu televize Antenna bylo proti předčasným volbám 80 procent Řeků.
Evropská unie a Mezinárodní měnový fond se s Řeckem, jemuž na jaře hrozil státní bankrot, v květnu dohodly na tříleté úvěrové pomoci do výše 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč).