Řecké soudy budou nově moci zvrátit verdikty islámských duchovních v rodinných sporech tamní muslimské menšiny, která žije na severovýchodě země. Rozhodl o tom v úterý řecký parlament. Dosud měly v takových sporech v západní Thrákii přednost rozhodnutí tamních islámských duchovních. Informoval o tom server německé stanice Deutsche Welle (DW).
Premiér Alexis Tsipras označil úterní hlasování poslanců za historický krok, který "rozšíří rovnost před zákonem pro všechny Řeky" a zároveň "respektuje specifika" muslimské menšiny v Řecku.
Řecko je podle DW jedinou zemí EU, kde existují islámské soudy. Jejich pravomoce mají na severovýchodě Řecka v rodinných záležitostech islámští duchovní, kteří měli dosud v těchto sporech prioritu před státními soudy. Nová legislativa stanoví, že pokud některá ze stran s verdiktem muftího nebude souhlasit a obrátí se na řecký soud, bude v kauze platit rozhodnutí řeckého soudu.
V západní Thrákii na severovýchodě Řecka žije asi 120 tisíc příslušníků muslimské menšiny, většina z nich jsou etničtí Turci a asi třetinu tvoří bulharští muslimové (Pomaci). Lausannská mírová smlouva z roku 1923 přiznala této menšině jistá práva na území Řecka, včetně toho, že islámští muftí mají pravomoce soudců v rodinném právu ve sporech mezi tamními muslimy.
Řečtí poslanci v úterý přijali legislativní změnu mimo jiné v souvislosti s kauzou muslimské vdovy z města Komotini, která podala na Řecko stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku kvůli svému sporu v dědickém řízení. S rozsudkem muftího totiž žena nebyla spokojena, a tak se odvolala k řeckému soudu, u něhož vyhrála. Nejvyšší řecký soud ale v roce 2013 konstatoval, že v kauze má pravomoc rozhodovat pouze muftí.