Řecká justice rozhodla, že úřady by neměly omezovat pohyb dalších migrantů přicházejících z Turecka na řecké ostrovy. V současnosti jsou tito lidé zadržováni na ostrovech v přeplněných táborech, kde musejí čekat na rozhodnutí o své žádosti o azyl. Středeční verdikt se ale nevztahuje na migranty, kteří už na řeckém území jsou, uvedla agentura AFP.
Řecký nejvyšší správní soud se záležitostí zabýval na popud nevládní organizace spadající pod řeckou sekci Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. "Rozhodnutí státní rady (nejvyššího správního soudu) je platné okamžikem zveřejnění," uvedla řecká organizace GCR.
Náměstek řeckého ministra vnitra pro migraci Jannis Balafas oznámil, že vláda bude rozhodnutí soudu respektovat. V rozhlasové stanici Sto Kokkino uvedl, že tím "vzniká nová situace" pro nově příchozí migranty. Úřady musejí urychleně přijmout příslušná opatření.
Na ostrovech Lesbos, Chios, Kos, Samos a Leros blízko tureckých břehů se teď nachází asi 15 tisíc běženců a podle AFP jsou v místních táborech protesty proti špatným životním podmínkám téměř na denním pořádku. V táboře Moria na ostrově Lesbos žije 6456 lidí, ačkoli zařízení má kapacitu 3 tisíce osob.
Podle nejvyššího správního soudu mají žadatelé o azyl právo na svobodný pohyb. Jeho verdikt ale není retroaktivní a řeší pouze situaci nových příchozích. Organizace GCR ale tvrdí, že všichni žadatelé o azyl "mohou odteď opustit ostrovy a přijít na pevninu".
Na základě dohody uzavřené v březnu 2016 mezi Tureckem a Evropskou unií může Řecko neúspěšné žadatele o azyl přicházející z Turecka vracet zpět. Vyřizování žádostí je však velmi zdlouhavé a migranti tuto dobu musejí přečkávat v centrech. AFP navíc uvádí, že počet příchozích se v posledních měsících zvyšuje, zatímco se zasažené ostrovy připravují na letní turistickou sezonu.