Řecko: požáry hasnou, v Athénách demonstrace
29.08.2007 18:57 Aktualizováno 29.08. 22:28
Ničivé požáry trvající již šestý den v jižních a centrálních částech Řecka polevily. Na Peloponésu jsou již zčásti pod kontrolou, zatímco na Evii (Euboia) se je podařilo prakticky uhasit. V Athénách večer protestovalo několik tisíc lidí proti dlouholeté neschopnosti politiků účinně se s požáry vypořádat.
V centru Athén na náměstí Syntagmatu se sešlo přibližně deset tisíc lidí, většinou oblečených ve znamení smutku do černých oděvů. Ve druhém největším řeckém městě v zemi Soluni na severu se shromáždila tisícovka osob.
Akci zorganizovala skupina mladých Řeků, kteří si přezdívají Občané a kteří se nehlásí k žádné politické straně. Podle televizní stanice Skai se manifestanti svolávali hlavně hromadnými sms či e-mailovými zprávami.
Demonstrace před budovou parlamentu se uskutečnila v tichosti bez řečníků. Několik lidí se objevilo s transparenty vyjadřujícími nespokojenost s vládou. Dav vypískal a přiměl k odchodu levicové aktivisty, kteří se také na shromáždění objevili s komunistickými hesly a kteří podle manifestantů chtěli vytlouci politický kapitál.
Televizní stanice Skai dnes zveřejnila bleskový průzkum veřejného mínění, podle kterého si sice vládní konzervativci před zářijovými parlamentními volbami pohoršili, ale opoziční socialisté nepolepšili. Vládnoucí Nová demokracie si navzdory rozhořčení obyvatel nad dopady požárů udržela s více než 40 procenty preferencí náskok 1,5 procentního bodu nad socialisty.
Že dotázaní v průzkumu nemíní tragédii politizovat, ukázaly odpovědi, podle nichž 55 procent jich vyjádřilo názor, že socialisté by si v boji proti požáru nevedli ani lépe, ani hůře. Zbytek se víceméně rovnoměrně rozdělil mezi nerozhodnuté a příznivce pravice a levice.
Dva velké požáry v Elidě na Peloponésu se hasiči ještě sice snaží zvládnout, ale oheň není už tak silný, řekl mluvčí hasičů. V Řecku plane celkem třicítka požárů, z nichž sedm se podařilo dostat částečně pod kontrolu.
Ke snížení počtu požárů v posledních dnech přispěl pokles teplot a zmírnění větru. Nedaleko obce Seta na Evii jsou již jen slabá izolovaná ohniska. Na boji se živlem se kromě více než 800 řeckých hasičů a 800 řeckých vojáků podílejí i desítky hasičů a letounů z dvacítky zemí.
Komisař EU Dimas varoval před možnými záplavami v postižených oblastech. Důvodem podle něj je, že půda bude tak vyprahlá, že se do ní voda nebude vsakovat. Sdělil, že Evropská unie by mohla finančně přispět na rekonstrukci zasažených regionů, především Peloponésu, a to podle rozsahu škod, které jsou již větší, než si lze představit.
Požáry podle Dimase budou mít i dlouhodobé sociální důsledky, pokud jde o nezaměstnanost zemědělců a narušení sociálních struktur. Požáry jsou vzhledem k rozsahu zničené plochy a množství uvolněného oxidu uhličitého velkou zátěží pro životní prostředí, uvedl dále. Požáry také zničily ekosystém, který bude potřebovat desítky let, aby se obnovil.
Plameny podle úřadů připravily o život 63 osob a šestnácti tisícům lidí vzaly přístřeší. Zničeno nebo poškozeno bylo ohněm 4500 domů. Při sérii požárů z posledních dnů shořelo téměř 184 tisíc hektarů lesů, sadů a hájů.
Úřady ale zatím nejsou s to vyčíslit celkové škody. Na pomoc obětem už vláda slíbila uvolnit 200 milionů eur (asi 5,5 miliardy Kč). Za letošek oheň v zemi zničil 269 tisíc hektarů, což je nejvíce za všechna léta, co se začaly škody způsobené požáry registrovat.
Podle televize Skai vázne vyplácení slíbeného odškodného postiženým, a to hlavně kvůli byrokratickým překážkám a neschopnosti úředníků jednotně se shodnout na potřebných dokumentech. Banky, které peníze vyplácejí, zůstávají nicméně nezvykle otevřené do pozdních večerních hodin, aby bylo obslouženo co nejvíce lidí. Padají už první obvinění, že se na tragédii chtějí přiživovat podvodníci.
Ze žhářství, které je ovšem těžko prokazatelné, bylo dosud obviněno jedenáct lidí. Podle hasičů byli dva požárníci při hašení ohně fyzicky napadeni neznámým mužem. Kvůli incidentu hasiči načas přestali konat svou práci a oheň se opět rozhořel. Podle Skai se tím ukazuje, jaké drzosti jsou žháři schopni se dopustit.
Ředitel řecké sekce Greenpeace Nikos Charalambidis upozornil, že jen dvacet procent rozlohy Řecka pokrývají lesy, a toto procento rok od roku klesá, především právě kvůli letním požárům. "Hora Taygetos na jihu Peloponésu je z hlediska zejména flóry perlou Řecka, protože zde roste mnoho druhů jedinečných rostlin," řekl Charalambidis. "Masiv Parnon na východě Peloponésu je - nebo spíše byl - ráj a les Kaiafas byl jedním z pozůstatků velkých borových lesů, které kdysi pokrývaly celý západní Peloponés," dodal. Zdůraznil, že bude zapotřebí celých desetiletí, než se lesy obnoví. Bez těchto lesů však vymizí celý ekosystém, ptáci, plazi a malí savci. Oheň zničil také celá pole a olivové háje.
Charalambidis upozornil, že obyvatelé hor by mohli skončit jako vnitřní, environmentální uprchlíci. "Několik tisíc lidí se bude muset rozhodnout, zda zůstanou ve spálené zemi, nebo zda se přestěhují do měst," řekl.
"Jestliže zůstanou, musejí být vytvořeny takové podmínky, aby jim bylo zabezpečeno slušné živobytí. Jejich hlavním zdrojem příjmů byla výroba olivového oleje, ale nové olivovníky potřebují přinejmenším patnáct let, než začnou přinášet pořádnou úrodu, dodal Charalambidis.
Papež Benedikt XVI. dnes odsoudil "kriminální činy" žhářů v Řecku, jejichž nezodpovědné chování ohrožuje lidi a ničí životní prostředí, uvedla agentura AFP.
Na fotografii: (1) Řečtí policisté vyšetřují spálená auta, 28. srpen 2007; (2) Spálený dům ve vesnici Artemis, 28. srpen 2007; (3) Vrtulník hasí požár u vesnice Thisoa, 28. srpen 2007 FOTO: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.