Maďarská vláda hodlá v září či na počátku října uspořádat referendum o unijních kvótách na migranty, proti kterým se kabinet Viktora Orbána postavil. Maďarský nejvyšší soud k tomu dal vládě zelenou.
Soud, na který se obrátily dvě menší opoziční strany, formálně schválil otázku, kterou chce vláda předložit v hlasování: "Chcete, aby Evropská unie nařizovala povinné přemístění osob bez maďarského občanství do Maďarska bez souhlasu maďarského parlamentu?"
Opoziční liberálové se snaží ještě vládní plány na referendum o migraci zvrátit žalobou u ústavního soudu. Argumentují, že hlasování by posílilo xenofobii.
Aby bylo referendum platné, musí se ho zúčastnit alespoň padesát procent voličů.
Plán na přerozdělení migrantů na základě povinných kvót, schválený státy EU loni, považuje Budapešť za porušení své národní svrchovanosti a v prosinci podala na toto unijní rozhodnutí stížnost u Soudního dvora Evropské unie.
Evropská komise nicméně upozornila, že o přerozdělení migrantů se rozhodlo v rozhodovací proceduře, na níž se shodly všechny členské státy, a že jde o právně závazné rozhodnutí.
Maďarská vláda trvá na tom, že migrace je otázkou národní svrchovanosti. "Máme právo si vybrat, s kým chceme a nechceme žít," prohlásil Orbán.
Maďarsko loni vybudovalo plot na svých jižních hranicích, aby se uchránilo před příchodem migrantů putujících přes Balkán na západ. Ještě před postavením plotů Maďarskem prošlo na své cestě do bohatších zemí skoro čtyři sta tisíc uprchlíků.
Dohodnuté kvóty se týkají více než sta tisíc žadatelů o azyl, tedy jen malé části z uprchlíků v Evropě. Ale do začátku dubna se podařilo přerozdělit jen 1100 uprchlíků. Na Maďarsko nepřipadl žádný.