Řekněte fiskálnímu paktu "Ne", nabádá Iry sílící Sinn Féin

Zahraničí
11. 5. 2012 07:24
Irové budou za tři týdny hlasovat v referendu o fiskálním paktu (ilustrační foto).
Irové budou za tři týdny hlasovat v referendu o fiskálním paktu (ilustrační foto).

Irové budou za tři týdny hlasovat v referendu o fiskálním paktu, který tam po volbách v Řecku a Francii projde další zatěžkávací zkouškou. I když ankety zatím ukazují převahu jeho zastánců, podle BBC zažívá vláda kvůli referendu jistou nervozitu a podle Financial Times průzkumy naznačují, že kampaň na podporu paktu ztrácí tempo. Hlavní silou proti paktu je stále populárnější nacionalistická strana Sinn Féin.

Podle posledního průzkumu bylo před deseti dny 47 procent pro schválení paktu, který zakotvuje automatické postihy za porušení rozpočtové kázně. Proti bylo 35 procent dotázaných a 18 procent Irů se ještě nerozhodlo.

Pokud jde o odmítnutí evropských smluv v referendech, má Irsko dlouhou historii. Odmítlo v roce 2001 smlouvu z Nice a v roce 2008 lisabonskou smlouvu. V obou případech irská rozhodnutí blokovala celou unii a až opakovaná referenda smlouvy schválila.

V tomto případě ale fiskální pakt začne platit, jakmile ho ratifikuje 12 členských zemí a na Irsku jeho platnost nezávisí. Irská vláda tedy nebude mít žádný důvod referendum opakovat.

Vzhledem k předcházejícím zamítavým referendům, které z velké části souvisely s pasivitou vlád, sebeuspokojení by tentokrát nemělo hrozit, píše BBC. Ale je tomu tak?

Sinn Féin zaznamenává vzrůst popularity a s podporou 21 procent voličů se stala druhou nejpopulárnější stranou v zemi.Když nevíš, hlasuj proti

I když zbývají ještě tři týdny, zdá se, že kampaň ustrnula a debata nenabrala obrátky. Na irské poměry jsou výměny názorů v irském parlamentu relativně krotké. To se ale týká obou táborů. Jedním z důvodů je fakt, že pakt je velmi komplikovaný a dává málo příležitostí k pádným a stručným citátům pro televizní kamery.

Velkým rizikem pro irskou vládu je, že mnoho voličů se bude řídit politickým aforismem: "Když nevíš, hlasuj proti."

Vzhledem k tomu, že tři největší strany v parlamentu - Fine Gael, labouristé a Fianna Fáil - pakt podporují, nemělo by schválení být problém. Ale mnoho Irů je po ekonomickém krachu a sérii hlubokých škrtů rozhněvaných nebo bez práce. Mají dost odříkání a obávají se, že schválení paktu povede víceméně jen k pokračování toho, co zažívají nyní, a k tomu, že vlády budou muset snižovat platy a omezovat služby, aby dodržely závazky vůči EU.

Uvnitř vlády je tak podle BBC cítit určitou nervozitu, protože existuje riziko, že se na poslední chvíli veřejné mínění obrátí proti paktu. Také Financial Times píše, že i když většina Irů by stále hlasovala "pro", průzkumy také ukazují, že kampaň na podporu paktu ztrácí tempo.

Strmý nárůst popularity

Hlavní silou proti je Sinn Fein, která bývala v Ulsteru politickým křídlem Irské republikánské armády, ale v posledních volbách byl její šéf Gerry Adams poprvé zvolen do parlamentu.

Gerry Adams.Sinn Féin zaznamenává vzrůst popularity a s podporou 21 procent voličů se stala druhou nejpopulárnější stranou v zemi. Podle FT po čtyřech letech recese a ztrátě suverenity po mezinárodních programech finanční pomoci, její účinný koktejl levicových a nacionalistických postojů u veřejnosti unavené odříkáním boduje.

Podle listu chce Adams následovat Řecko a Francii a zasadit v referendu další ránu evropské ekonomice odříkání. "Volby ve Francii, Řecku, Itálii a Británii ukázaly, že voliči škrty odmítají a vědí, že nefungují," řekl Gerry Adams britskému listu.

Odmítnutí paktu by odstřihlo Irsko od další finanční pomoci EU, kterou bude podle shodného mínění médií a analytiků potřebovat, až příští rok vyprší nynější pomoc ve výši 85 miliard eur (2,14 bilionu korun). Podle Adamse se ale Evropa neodváží Irsku odmítnout pomoc v případě odmítnutí paktu. "Jsem naprosto přesvědčen o tom, že peníze z Evropy pro nás budou," řekl FT.

Stoupenci paktu ale tvrdí, že jeho zamítnutí by bylo pro Irsko nebezpečné, a premiér Enda Kenny obvinil Sinn Féin z "ekonomiky iluzí".

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ