Řecká ekonomická mizérie má mnoho podob. Jednu z nich tvoří staříci - a stařenky. Abychom zavřeli už předem ústa těm, kdo kvůli genderismu okamžitě tasí kord. Ať už tedy staříci či stařenky, obyvatelstvo tohoto státu na východě Středomoří se vyznačuje až záviděníhodnou dlouhověkostí.
Ještě před nedávnem žilo v Řecku s 10,8 milionu obyvatel dle úředních záznamů zhruba devět tisíc důchodců starších sta let. A to přesto, že ještě před deseti lety jich ouředně bylo pouhých 1700.
Důvodem těchto zázraků, respektive úspěchů na poli gerontologie, nebylo ani čisté středomořské povětří, ani konzumace zdravého olivového oleje domácí produkce. Ale jak už to v Řecku bývá, za zázrakem rekordního množství sta- a víceletých se neskrývalo nic jiného než úřední binec - po německočesku - šlamperaj.
V praxi to znamenalo, že předlužený řecký stát vyplácel dlouhé roky penze už dávno zesnulým občanům.
V jednom případě šlo dokonce o staříka, kterému bylo 130 roků, a byl tudíž ve své kategorii více než zralý na Guinnessovu knihu rekordů. Atény se s ním, kupodivu, nechlubily.
Vyplácení důchodů už dávno mrtvým Řekům není nic nového. Tušilo se to už roky. Letos v červnu ministerstvo práce odhalilo a zveřejnilo vyplácení dlouhé řadě svých už zesnulých úředníků. Vyděšení tímto (konkrétním) poznatkem, začaly úřady zkoumat, v kolika případech se tak už stalo - pokud se to dalo vůbec zpětně vyzkoumat.
Rychle se ukázalo, že jich byly tisíce. Jen v srpnu byly zastaveny výplaty penzí 1473 důchodcům starším devadesáti let, kteří už se dávno odebrali na onen svět. Škoda z těchto trapných úředních přehmatů byla vyčíslena na 24 milionů eur ročně. Celkem nezanedbatelná suma na zemi, jež je v podstatě bankrot.
A bude, ba vlastně je, ještě hůře. Výzva všem občanům důchodového věku, aby se registrovali u úřadů, nyní ukazuje, že škody budou ještě dramatičtější. Ředitel největšího státního penzijního fondu tak musel tento týden přiznat, že stát uplynulou dekádu vyplatil 7 až 8 miliard eur rodinám, které s podvodným úmyslem zamlčely úmrtí některého ze svých blízkých.
Vláda se sice nyní dušuje, že peníze vyplácené svým občanům do podsvětí dostane až do posledního centu zpět, ale znáte Řeky.
Pokud to vláda bude zvládat podobně, jako se jí daří vymáhat nezaplacené daně za uplynulých "x" let od bohatých Řeků, jejichž luxusních jachet jsou plné přístavy, o pompézních nemovitostech ani nemluvě, lze slibům kabinetu v Aténách naslouchat jako nějakému sci-fi.
Prostě, z jedné z kolébek antiky se už nezadržitelně stává synonymum pro unijní bordel.