Řekové natloukli svému exministrovi dopravy

Zahraničí
16. 12. 2010 14:50
Demonstranti zaútočili na exministra dopravy Kostase Hadzidakise, když vycházel z kavárny.
Demonstranti zaútočili na exministra dopravy Kostase Hadzidakise, když vycházel z kavárny.

Dnešní stávku proti úsporným opatřením provázely protestní demonstrace, jež opět přerostly v násilí. Skupina radikálů zaútočila na exministra, který právě vycházel z aténské kavárny.

Potlučeného exministra dopravy Kostase Hadzidakise se zastala část demonstrujících a policisté ho odvedli do bezpečí. Předchozí protesty proti vládním úsporným opatřením byly rovněž poznamenány násilím. V květnu tři lidé zahynuli v bance, kterou demonstranti zapálili.

Řečtí radikálové v akci.V Řecku dnes nepřistávají ani nestartují žádná letadla, v nemocnicích funguje jen pohotovostní služba, zcela ochromena je také veřejná doprava. Řekové stávkují v rámci celoevropského odporu zaměstnanců proti úsporným opatřením v evropských zemích.

V poledne demonstrovaly v centru Atén proti vládním úsporným opatřením tisíce Řeků. Při jejich pochodu k parlamentu se několik stovek radikálních demonstrantů střetlo s policií. Radikálové rozbíjeli automobily a zapalovali je a házeli zápalné bomby. Policie proti nim použila slzný plyn a bleskové granáty.

Podle policie se demonstrace zúčastnilo na 20 tisíc lidí, podle novinářů mnohem více. Účastníci protestu vykřikovali slogany proti Mezinárodnímu měnovému fondu a Evropské unii, které úsporná opatření požadují. Hlavní průvod měl v čele transparent s nápisem "To stačí, už více nesneseme".

Padesátiletá právnička Elena Christodulosová agentuře AFP řekla, že přišla na demonstraci ze solidarity. "Myslím, že všechen řecký lid musí povstat, protože jde o potlačování práva na práci, je to boj nejen v Řecku, ale všude ve světě," uvedla.

V zemi je přerušena veškerá letecká a lodní doprava spojující pevninské Řecko s ostrovy. Vážně narušená je i doprava v metropoli Aténách, kde stávkují zaměstnanci veřejné dopravy i taxikáři. Ke stávce se připojili také novináři. Nevyšly dnes noviny, nevysílá televize. Stávkuje se ve školství, nefungují soudy, zasaženy jsou banky a velké státní podniky.

Dnešní generální stávka je letos již sedmá. Úsporná opatření mají Řecko vymanit z nejhorší finanční krize od druhé světové války.

Masová demonstrace v centru Atén.V úterý pozdě večer vláda prosadila v parlamentu nový reformní balík. Reformy požaduje Evropská unie a Mezinárodní měnový fond. Podle nového zákona se mají mzdy ve státních podnicích nad 1800 eur (45 tisíc Kč) měsíčně snížit o deset až 25 procent. Jde o podniky deficitní, především železnici, městskou dopravu a televizi.

Schválený balík rovněž v soukromém sektoru omezuje pravomoci odborů a umožňuje podnikatelům, aby podstatně snižovali svým zaměstnancům platy a propouštěli je.

Proti reformám jsou všechny opoziční strany, které vládní socialisty viní z toho, že chtějí pracovní vztahy vrátit zpět do středověku. Odbory tvrdí, že přijaté reformy jsou nefér a neefektivní.

Řecko však reformy provádět musí. Za loňský rok vykázalo rozpočtový deficit skoro 14 procent HDP. Evropská unie a Mezinárodní měnový fond podmínily svou finanční pomoc v celkové výši 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč) snížením deficitu letos na 8,1 procenta a příští rok na 7,6 procenta.

Zaměstnanci veřejné dopravy stávkovali již v úterý. V metropoli Aténách byla doprava zcela ochromena, nejezdily autobusy, metro ani tramvaje. Další stávky v dopravě jsou plánovány na čtvrtek a pátek.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ