Renzi: Peníze ano, ale uprchlíky ne? Tak žádné dotace

Zahraničí
12. 10. 2016 15:41
Migranti.
Migranti.

Země východní části Evropské unie, které nadále odmítají přebírat uprchlíky z jiných členských zemí na základě schválených kvót, by měly přijít o evropské dotace. V italském parlamentu to ve středu řekl premiér Matteo Renzi. Itálie v současnosti hostí více než 160 tisíc žadatelů o azyl, kteří tam dorazili hlavně přes Středozemní moře ze severu Afriky. Ke kvótám se kriticky staví mimo jiné Česká republika.

"Je nutné, aby Itálie podpořila velmi tvrdý postoj vůči zemím, které obdržely z unie spoustu peněz na obnovu svých území a které se nyní vyhýbají svým závazkům při přerozdělování imigrantů," řekl Renzi, který se stejně jako ostatní hlavy států a vlád EU zúčastní příští týden summitu EU v Bruselu. "Pozitivní aspekty členství v EU musí být vyváženy povinnostmi, které z něj vyplývají," dodal Renzi.

Výsledky zářijového summitu EU v Bratislavě italský premiér ostře kritizoval jako nedostatečné. "Mysleli jsme si, že Bratislavský summit přijde s nějakým ambiciózním a důležitým programem," uvedl Renzi. Závěrečný "banální dokument" ale podle něj obsahoval jen "seznam slibů".

"Pozitivní aspekty členství v EU musí být vyváženy povinnostmi, které z něj vyplývají," tvrdí italský premiér Renzi.K odpůrcům kvót na přerozdělování migrantů patří především visegrádské země (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko), které zároveň kritizují i návrhy na trestání zemí odmítajících kvóty v podobě omezování evropských dotací. Bývalé komunistické země argumentují mimo jiné tím, že imigrace, zejména z muslimských zemí na Blízkém východě, by "narušila jejich homogenní společnosti".

Na počátku října se v Maďarsku konalo referendum o kvótách. Drtivá většina hlasujících je odmítla, hlasování bylo ale kvůli nízké účasti neplatné. Orbánova vláda chce ale přesto vůli voličů zohlednit ve změnách maďarské ústavy, uvedl hned po hlasování premiér.

Slovensko chce, aby se EU vzdala svého plánu na přesídlení migrantů a začala pracovat na jeho alternativě, uvedl před pár dny slovenský premiér Robert Fico.

Od počátku roku 2014 do Itálie přes Středozemní moře připlulo více než 460 tisíc migrantů, ukazují data italského ministerstva vnitra. Zhruba 160 tisíc jich v zemi zůstalo, většina ostatních se vydala na cestu do zbylých částí Evropy.

Z 39.600 migrantů, kteří měli odejít z Itálie do jiných členských zemí na základě kvót EU, dosud zemi opustilo podle Evropské komise jen 1300. Z Řecka, kam se dostává velké množství uprchlíků zejména ze Sýrie, z 66.400 převzaly další členské země jen 4600 migrantů.

Autor: Reuters, ČTK Foto: ČTK/AP , Ronald Zak, Darko Vojinovic

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ