Respektujeme vůli Maďarů, zní z Bruselu

Zahraničí
3. 10. 2016 16:13
Viktor Orbán hlasuje.
Viktor Orbán hlasuje.

Evropská komise respektuje vůli maďarských voličů, a to včetně těch, kteří se v neděli rozhodli nehlasovat v referendu o kvótách pro rozdělení uprchlíků v rámci Evropské unie. Na pravidelném briefingu tak reagoval mluvčí komise Margaritis Schinas na nedělní referendum, jež bylo v Maďarsku prohlášeno za neplatné pro nedostatečnou účast voličů. Nyní je podle něj na maďarské vládě, aby rozhodla, jak s výsledkem naloží.

Kvóty sice v maďarském referendu odmítlo přes 98 procent hlasujících, volební účast se ale pohybovala kolem pouhých 40 procent. Pro platnost lidového hlasování přitom byla nutná účast nejméně 50 procent voličů. Hlasování bylo vznímáno jako prověrka míry podpory kabinetu premiéra Viktora Orbána a jeho politiky u maďarské veřejnosti

"Pokud by referendum bylo právně závazné, náš komentář by byl, že jsme výsledek zaznamenali. Protože ho maďarská volební komise prohlásila za neplatné, můžeme teď také říci, že jsme toto rozhodnutí zaznamenali," uvedl Schinas.

Orbán přesto považuje výsledek referenda za výjimečný. Hodlá prý předložit dodatek k ústavě, který bude na vůli voličů reagovat. Výsledek hlasování musí podle něj brát v úvahu i rozhodovací orgány v EU.

Komise nebude podle svého mluvčího nijak reagovat na politická vyjádření. Schinas také zopakoval názor evropské exekutivy, že otázka v hlasování se týkala jen případných budoucích rozhodnutí o rozdělování žadatelů o azyl a libovolný výsledek referenda by neměl vliv na závazky, které už pro Maďarsko z rozhodnutí zemí EU platí.

Minulý týden zveřejnila EK poslední statistiky, podle nichž státy EU v rámci přerozdělování žadatelů o azyl převzaly od Řecka a Itálie dosud jen 5651 osob z celkových 160 tisíc, na nichž se loni i přes odpor některých zemí dohodly. Maďarsko nepřevzalo ani jednoho uprchlíka.

Schinas poznamenal, že přerozdělování žadatelů o azyl je pouze jednou z částí celkového přístupu, který komise navrhuje k řešení migrační krize. Komise si podle něj nadále vyhrazuje právo zasáhnout v případě potřeby vůči těm zemím, které své závazky neplní.

Autor: ČTK Foto: ČTK , AA/ABACA

Další čtení

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ