Počet rizikových uživatelů tabáku a alkoholu v Německu se v posledních deseti letech snižuje, po roce 2000 se zastavil i růst uživatelů marihuany a hašiše. Stále větší problém však představuje pervitin, který se vyrábí především v českých varnách a pak se šíří stále hlouběji do německého vnitrozemí. Na tiskové konferenci to dnes řekla německá vládní zmocněnkyně pro otázky drog Marlene Mortlerová.
Klesající počet rizikových uživatelů alkoholu a tabáku přičítá Mortlerová dobré prevenci. Užívání obou legálních návykových látek se snižuje především ve skupině mladistvých mezi 12 a 17 lety.
Podíl kuřáků v této věkové skupině se za posledních deset let snížil na 12 procent z dřívějších 27,5 procenta. Alkoholické nápoje pravidelně pije 13,6 procenta mladistvých, v minulosti to bylo 17,6 procenta.
Po dvou vlnách vzestupu v 80. letech a kolem roku 2000 se zastavil také růst počtu uživatelů konopných drog. Podle zdravotnických studií užilo v posledních 123 měsících marihuanu nebo hašiš 2,9 milionu Němců, což je stejně jako před deseti lety. Konopné drogy jsou stále nejrozšířenější nelegální návykové látky v Německu, vyzkoušela je téměř čtvrtina lidí.
Stále větší problém však představuje pervitin, známý v Německu pod názvem crystal. "Šíří se z českého pohraničí do vnitrozemí a stále větší problém představuje ve velkých městech," řekla Mortlerová. Podle ní je droga problematická i v tom, že ji užívají nejrůznější skupiny obyvatel.
Mortlerová proto vyzvala vládu k vytvoření zvláštní strategie, která se zaměří na prevenci užívání pervitinu a na odvykací programy, které osloví všechny skupiny uživatelů.
Mortlerová také ocenila spolupráci s českými úřady při boji proti pervitinu. Upozornila však, že řešení problému s touto syntetickou drogou bude trvat dlouho.