Roste počet případů malárie v Řecku. Na Madeiře řádí dengue

Zahraničí
27. 11. 2012 06:55
Komár přenášející malárii.
Komár přenášející malárii.

Jako by nemělo už dost jiných problémů. Ekonomickou krizí zmítanému Řecku hrozí další pohroma, a to malárie, kterou v této zemi oficiálně vymýtili roku 1974. Odborníci varují a vyzývají vládu v Aténách, aby urychleně podnikla kroky proti komárům přenášejícím nemoc, jež často končí smrtí, a zlepšila péči o infikované lidi.

Obavy vzbuzuje šíření malárie hlavně v jihořeckých oblastech Lakónie a Východní Attika.

Humanitární nezisková organizace Lékaři bez hranic podniká na jihu Řecka kroky proti tropické chorobě už od začátku letošního roku, včetně vyšetřování lidí, kteří trpí jejími příznaky, školení zdravotnického personálu či osvěty.

Výzkum léků proti malárii v Berlíně.  Na malárii, která způsobuje horečku, bolesti kloubů, křeče a dávení, zemřou každý rok na celém světě miliony lidí. Většina z nakažených, které registruje řecké zdravotnictví, si loni nemoc přivezla ze zahraničí, až na výjimky z Asie a Afriky.

Podle úřadů se mezitím v Řecku vyvinuly vlastní populace komárů, kteří přenášejí nebezpečné parazity. Z 75 případů onemocnění malárií, jež byly v zemi zjištěny v tomto roce, mají 22 na svědomí domácí komáři.

Podle dřívějších prohlášení vlády v Aténách už Řecko pro boj s malárií přijalo strategický plán kroků. Jedna věc je ale něco sepsat a odškrtnout na papíře a druhá skutečně něco podnikat.

Na účinný boj s epidemií nemá Řecko, kterým zmítá dluhová krize, peníze. Kvůli tvrdým škrtům přichází zdravotnický systém o jednu miliardu eur za druhou. Experti se obávají, že potřebné péče se nedostane především chudým, nezaměstnaným a bezdomovcům.

Grafika přenášení parazitů do krve člověka.Někteří pracovníci řecké sekce Lékařů bez hranic, kteří se přesunuli ze subsaharské oblasti na jih své vlasti, kritizují kabinet v Aténách, že proti této chorobě nemá žádný plán boje. Takové národní plány mají podle nich i nejchudší státy v Africe.

Ostatně, skutečný a důvěryhodný boj s malárií je pro Řecko hospodářskou nutností už proto, že ho každý rok navštíví zhruba 16 milionů turistů.

Tropické nemoci se nám stále více přibližují

Starý kontinent zažívá nyní největší epidemii horečky dengue za uplynulých 90 let. Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je její epicentrum na portugalském ostrově Madeira.

Infekci tamní úřady zaregistrovaly v 1357 případech, z nichž asi polovinu potvrdily laboratorní testy. U ostatních se nakažení považuje za pravděpodobné. Dengue způsobuje stejnojmenný virus přenášený komáry. Horečka dengue má široké spektrum příznaků, například horečku, bolesti hlavy, kožní vyrážku, bolesti svalů a kloubů, vnitřní krvácení...

Dítě nemocné malárií v Keni.Existují čtyři odlišné druhy viru dengue. U části nakažených lidí horečka dengue může přejít do jedné ze dvou život ohrožujících forem. Dosud proti této nemoci neexistuje žádné očkování.

Lokální výskyt horečky dengue byl v Evropě zaznamenán před dvěma lety ve Francii a v Chorvatsku. Žádná omezení cest na Madeiru však RCDC nedoporučuje, ale radí, aby se lidé dostatečně chránili. Komáři přenášející dengue jsou aktivní i za světla, takže na opatření proti nim je nutné dbát celý den.

Problém je, že komáři přenášející horečku dengue jsou už nějaký čas v Evropě doma.

Autor: - pp -Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ