Rozdávání jídla nám získá chudé, píše Evropská unie
29.03.2009 08:30
Pokud chudý Evropan ponoří lžíci do jídla, které dostal zdarma od EU, zvýší to jeho náklonnost k unii. Tento argument používá důvodová zpráva Evropského parlamentu, který odhlasoval potravinové programy na pomoc chudým v hodnotě pět set milionů eur (13,5 miliardy korun).
"Kromě snížení chudoby u nejvíce ohrožených občanů unie také distribuce jídla změní jejich vztah a postoj k Evropské unii a ke společné zemědělské politice," píše se ve zprávě, která doprovázela schvalování nařízení Evropské komise. To zvedá prostředky na program potravinové pomoci o dvě třetiny.
ČTĚTE TAKÉ: Češi zvolí své europoslance 5. a 6. června
Česko se ohradí proti pokutě za zásoby potravin
Pokud bude program omezen, řady euroskeptiků porostou, domnívají se europoslanci. "Zároveň jakýkoli pokus zrušit tento program nebo omezit jeho finanční zdroje může vyústit v negativní reakci veřejnosti a rozšířit řady euroskeptiků," stojí ve zprávě.
V pondělí schválil Evropský parlament jinou zprávu, která popisuje postoj Evropanů k Evropské unii a navrhuje možnosti, jak jej zlepšit.
Čím chudší, tím skeptičtější
Podle ní jsou proti evropské integraci především nižší sociální vrstvy. Čím méně vzdělaný a chudší člověk je, tím je podle průzkumu náchylnější nahlížet na sjednocování Evropy spíše skepticky.
Program potravinové pomoci je součástí společné zemědělské politiky, v jejímž rámci Evropská společenství vykupovala přebytečné potraviny od pěstitelů a chovatelů. Vzhledem k nákladům na skladování rozhodla Evropská komise na začátku roku 1987 rozdávat jídlo raději na charitu.
Drobečky z unijního stolu
Reforma společné zemědělské politiky a stoupající ceny potravin ale přebytky zcela vyčerpaly. Evropská komise rozhodla, že program je stále potřeba, a proto navýšila jeho zdroje tak, aby bylo možné nakupovat potraviny za tržní ceny.
Programu potravinové pomoci se účastní osmnáct států sedmadvacítky, například Velká Británie a Německo však balíčky z Bruselu odmítají. Na rozdíl od Lucemburku, kde má průměrný obyvatel nejvyšší příjem ze všech zemí Evropské unie.
Potravinové dávky jsou jedinou možností, jak přímo pomoci chudým vrstvám, kterou unie má. Sociální politika je totiž zcela v kompetenci členských států, žádné evropské sociální dávky proto úřady v Bruselu zavést nemohou.
Podle týdeníku European Voice je snaha unie zlepšit svoji image jídlem marná: „Pokud se EU bude držet oblastí, ve kterých má silné pravomoci - například životního prostředí nebo hospodářské soutěže - tak teprve může zapůsobit na voliče. Výhody plynoucí z liberálnějšího trhu s energiemi nebo zemědělské politiky, která by nedržela ceny uměle vysoko, by určitě lidé ocenili víc než několik drobečků z unijního stolu," kritizuje týdeník.
Evropský parlament, který schválil iniciativu komise, má mít podle lisabonské smlouvy větší pravomoci. Vzhledem k tomu, že Česká republika a Irsko ale ještě nová pravidla neschválily, budou blížící se červnové volby probíhat ještě podle současných smluv.
Foto: ČTK/AP, profimedia.cz a Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.