Německá kancléřka Angela Merkelová v pondělí vyzvala tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby po nedělním referendu o ústavní změně vedl dialog se všemi politickými stranami. Turci v referendu podpořili navržené ústavní změny těsnou většinou hlasů, ale opozice s výsledkem nesouhlasí a chce vyvolat přepočítání části hlasovacích lístků.
"(Německá) vláda očekává, že turecká vláda teď po tvrdé kampani usiluje o dialog se všemi politickými silami ve společnosti," sdělila Merkelová v reakci na vývoj v Turecku. Spolu s ní se k prohlášení připojil ministr zahraničí Sigmar Gabriel.
"Turecký národ byl přizván k hlasování o změně ústavy. Německá vláda vzala v úvahu předběžné výsledky referenda a respektuje právo tureckých občanů rozhodnout o ústavním uspořádání své země. Těsný výsledek ukazuje, jak hluboce rozdělená je turecká společnost, z čehož vyplývá velká odpovědnost pro tureckou vládu a osobně pro prezidenta Erdogana," uvádí se ve společném prohlášení obou německých politiků.
Gabriel, který je dnes v Albánii, řekl, že nyní by Evropská unie měla vypracovat novou strategii pro vyjednávání s Tureckem. Podle něj se dá očekávat, že mnoho členských států EU bude "vzhledem k domácí politice (v postoji k Turecku) nekompromisní", avšak Brusel by měl intenzivně pracovat na vytvoření dialogu o tom, jak zajistit, že Turecko zůstane demokratickou zemí. Nejprve je podle něj ale třeba vyčkat na názor mezinárodních pozorovatelů, kteří referendum sledovali v Turecku. "Budeme schopni pomáhat Turecku v jeho ekonomickém rozvoji pouze tehdy, zůstane-li demokratické" a neobnoví-li trest smrti, citovala Gabriela agentura AP.
Německý poslanec Cem Özdemir, který je z rodiny tureckých přistěhovalců a patří k vedení Zelených, vyzval Turky v Německu, aby se důrazněji hlásili k německým demokratickým hodnotám. Z výsledků referenda vyplývá, že zatímco v Turecku změny podpořilo 51 procent voličů, v Německu, kde je silná turecká komunita, to bylo více než 63 procent hlasujících. Özdemir řekl, že německý výsledek je také ovlivněn faktem, že Německo provozuje politiku, která brání tureckým přistěhovalcům cítit se v Německu jako doma.
K pečlivému uvážení svých dalších kroků tureckou vládu vyzvala už v neděli Rada Evropy a Evropská unie doporučila Ankaře, aby hledala "co nejširší národní konsensus".
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová a eurokomisař pro rozšíření Johannes Hahn ve společném prohlášení vyzvali turecké instituce, aby usilovaly o co nejširší shodu při uplatňování ústavních změn. Reformy budou podle těchto politiků posuzovány podle toho, zda neporušují povinnosti Turecka jako kandidátské země usilující o vstup do EU a jako členské země Rady Evropy.
Návrh ústavní reformy v referendu podpořilo 51 procent hlasujících, avšak opozice kritizuje rozhodnutí centrální volební komise, která nechala započítat do výsledku i hlasy na lístcích bez oficiálního označení.