Evropská unie je dva měsíce po přijetí celoevropského konjunkturálního programu znovu rozdělena a "zoufale rozhádaná". Poukazuje na to německý server Focus Online. Ten naznačuje, že proti nejnovějším plánům francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho na pomoc národnímu automobilovému průmyslu se vedle českého premiéra Mirka Topolánka nepřímo postavila také německá kancléřka Angela Merkelová.
Už několik dnů se kvůli francouzským miliardovým podporám pro automobilový průmysl hádají Praha a Paříž a nyní obavy ze Sarkozyho plánu projevila i Merkelová. Focus i některé další servery tak interpretují poznámku kancléřky ze středy, kdy po setkání s belgickým premiérem Hermanem Van Rompuyem řekla, že všichni musejí hrát na "stejném hřišti". "My všichni máme starosti o automobilový průmysl," poznamenala Merkelová.
Francouzský prezident chce domácí automobilový průmysl podpořit šesti miliardami eur. Merkelová, která tím podle Focusu není vůbec nadšená, chce téma nastolit na mimořádném summitu, který na 1. března svolal Topolánek. Mimo jiné chce prý vyjasnit otázku, jaké úrokové sazby jsou u státní pomoci tržně oprávněné.
"Ještě v pondělí se zdálo, že mezi spolkovou kancléřku a Sarkozyho by se nevešel list papíru," napsal Focus s poukazem na jejich společný dopis, v němž české předsednictví vyzývají ke svolání summitu k hospodářské krizi a nedostatku úvěrů.
"Nyní se ale Merkelová postavila na stranu českého předsednictví, které krizový summit za sebe označilo jako odpověď na 'protekcionistické kroky' Francie. Tak daleko sice Merkelová nezašla, dala ale jasně najevo, že francouzský pomocný balíček i v jejích očích vyvolává otazníky," napsal Focus Online.
Server připomíná Topolánkovo rozhořčení kvůli tomu, že Sarkozy kritizoval francouzské výrobce automobilů za stěhování výroby do zemí, jako je Česko. Českou vládu přitom server označuje za rozhodnou zastánkyni svobodného tržního hospodářství. "Kvůli vstupu do EU v roce 2004 musely všechny východoevropské země projít tvrdým reformním kurzem. Tomu odpovídá míra jejich pobouření, když zakládající státy EU porušují společná pravidla," napsal Focus.
Podle serveru tu však pravděpodobně hraje roli také pocit osobní ublíženosti. "Už od začátku českého předsednictví EU leží na Topolánkovi stín Sarkozyho, jenž do prosince seděl na šéfovské židli Evropské unie," napsal Focus a připomněl Sarkozyho lednovou konkurenční "diplomatickou ofenzivu" na Blízkém východě nebo snahu francouzského prezidenta svolávat summity zemí eurozóny, k níž Česko nenáleží.
"To, že pak Topolánek v pondělí překvapivě oznámil summit všech 27 států EU, se nejdřív jevilo jako útěk dopředu," dodal Focus Online. Server však naznačil, že taková vrcholná schůzka je v současné situaci užitečná.
Foto: AP, Reuters