Italský Senát ve středu vyloučil ze svých řad expremiéra Silvia Berlusconiho. Důvodem je nedávné pravomocné odsouzení kontroverzního politika za daňové úniky. Pro Berlusconiho znamená odchod z parlamentních lavic po nepřetržitých skoro 20 letech také ztrátu imunity, která doposud bránila jeho zatčení a stíhání i v dalších výbušných kauzách. Berlusconi krátce před hlasováním jeho kolegů označil dnešek za trpký den pro demokracii.
Berlusconi byl z druhé parlamentní komory vyloučen s okamžitou platností. Podle médií se proto ani hlasování nezúčastnil, aby se vyhnul ponižujícímu odchodu ze sálu.
"Je to trpký den, den smutku pro italskou demokracii," prohlásil ve středu v Římě Berlusconi před davem několika tisíc stoupenců krátce předtím, než se jeho senátní kolegové sešli k hlasování. Politik neváhal v této souvislosti použít i radikálnější výrazy jako "politická vražda" nebo "státní převrat". Podle komentátorů tak chtěl ukázat, že je nadále odhodlán zasahovat do veřejného života.
V davu se objevily transparenty s nápisy jako "Vůdce, mučedník svobody" nebo "Silviova armáda". Jedna z Berlusconiho fanynek prohlásila, že dnešek nepředstavuje pro jejího oblíbeného politika žádný konec, protože "myšlenka nikdy neumírá".
Berlusconi nezapřel až divadelní sklony, když se na veřejnosti ukázal se svou 28letou novomanželkou Franceskou Pascaleovou, která se objevila celá v černém jako při pohřbu. Když sestupoval z pódia, políbila mu ruku, jak je běžné kněžím.
Senát ve středu využil protikorupčního zákona z roku 2012, který italskému občanovi odsouzenému na více než dva roky vězení zakazuje až na šest let výkon politické funkce.
Berlusconi byl za daňové úniky ve své společnosti Mediaset odsouzen letos v srpnu na čtyři roky do vězení. Trest mu byl vzhledem k amnestii snížen na jeden rok, který si odpyká vykonáváním veřejně prospěšných prací. Druhou možností bylo domácí vězení. Přímo do vězení nepůjde kvůli svému vysokému věku. Podstatné tak bude, že minimálně rok nebude smět vykonávat politickou funkci.
Formálně senátoři hlasovali o sérii opatření, jež měly Berlusconiho odchodu ze Senátu zabránit. Tím, že žádný z nich neodsouhlasili, expremiérovi po skončení hlasování automaticky skončil mandát.
Ani v Senátu se rozprava neobešla bez vášní, které ovládly zbylé Berlusconiho stoupence. Mezi ně patří i vnučka po diktátorovi Benitu Mussolinimu Alessandra, která svoje kolegy - zejména desítky odpadlíků, kteří se rozhodli podržet vládu - obvinila, že jejich jediným zájmem je udržet si svoje křesla.
Berlusconi se nechal o víkendu slyšet, že by mu měl italský prezident Giorgio Napolitano udělit milost. Počátkem týdne pak apeloval na "svědomí" svých kolegů-senátorů, aby proti němu nehlasovali. Zároveň se začal ohánět novými údajnými důkazy, které potvrzují v kauze Mediaset jeho nevinnost a mají dostatečnou váhu na to, aby pomohly proces obnovit.
Milovaný i nenáviděný. Berlusconiho kariéra v kostce |
- Peníze a s nimi související moc získal Berlusconi z podnikání ve stavebnictví, které rozjel počátkem 60. letech 20. století. V roce 1978 založil holdingovou společnost Fininvest a těžiště jeho zájmu se přesunulo směrem k médiím. V roce 1980 stál u zrodu první celostátní komerční televize Canale 5 a do svého konglomerátu postupně přidával další televizní stanice a vydavatelství.
- Kromě médií Berlusconi provozuje také pojišťovací a bankovní firmy a v roce 1986 finančně přispěl k záchraně slavného fotbalového klubu AC Milán a stal se jeho prezidentem.
- V první polovině 90. let přesedlal Berlusconi z podnikání na politiku. Se svou stranou Vzhůru, Itálie (FI) uspěl ve volbách v roce 1994 a stal se premiérem. Po sedmi měsících ale podal demisi, protože z jeho koalice vystoupila Liga severu.
- Své druhé volby Berlusconi vyhrál v roce 2001 s koalicí Dům svobody. V dubnu 2005 sice musel vládu rozpustit, ale vzápětí sestavil kabinet nový. V jeho čele stál až do voleb o rok později, v nichž voliči Berlusconiho stranu poslali do opozice.
- Na jaře 2008 se po vyhraných volbách vrátil zpět do čela vlády. Během roku 2010 se křeslo pod Berlusconim ale začalo kymácet. Podstatnou úlohu v tom sehrála hospodářská a dluhová krize, která italskou vládu přinutila sáhnout k některým nepopulárním opatřením. Nemalá část obyvatel byla také unavena nekonečným seriálem soudních procesů s Berlusconim. Premiérem byl do listopadu 2011. Odstoupil poté, co parlament splnil jeho podmínku k demisi a schválil balík reformních zákonů potřebných pro řešení ekonomické krize v zemi. I tak je Berlusconi nejdéle sloužícím předsedou italské vlády od konce druhé světové války.
- V letošních volbách se Berlusconiho koalice v čele se stranou Lid svobody (PdL) umístila těsně na druhém místě. Berlusconi poté u levice nepochodil s návrhem na velkou koalici a navíc se rozpadla PdL. Berlusconi poté znovuobnovil formaci Vzhůru, Itálie (Forza Italia).
- Od roku 1994 až do letošního března byl Berlusconi poslancem dolní komory parlamentu, od března je senátorem. Dnes má ale Senát hlasovat o jeho vyloučení. Senátoři k hlasování o odebrání mandátu přistupují na základě protikorupčního zákona, který loni schválila předchozí úřednická vláda Maria Montiho. Podle něj nesmí mandát zákonodárce vykonávat osoba, která byla pravomocně odsouzena na víc než dva roky.
- Kariéru Berlusconiho totiž provází řada skandálů a soudních sporů a letos v srpnu byl za daňové úniky ve vlastní společnosti Mediaset pravomocně odsouzen na čtyři roky do vězení. Trest mu byl vzhledem k amnestii snížen na jeden rok, který by si měl odpykat vykonáváním veřejně prospěšných prací. Přímo do vězení nepůjde kvůli svému vysokému věku. Soud zároveň nařídil revizi soudního rozhodnutí o pětiletém zákazu vykonávání veřejných funkcí, který byl součástí původního verdiktu. Expremiérovi zastánci tvrdí, že zákon by se neměl aplikovat na trestné činy spáchané předtím, než vstoupil v platnost. Protistrana argumentuje, že rozhodující je datum vynesení pravomocného verdiktu.
- Kromě tohoto pravomocného rozsudku za daně ho letos soudy nižších stupňů odsoudily k sedmi letům vězení za placený sex s nezletilou marockou tanečnicí v známé kauze Rubygate a na jeden rok za zneužití pravomoci a vyzrazení úředního tajemství v kauze odposlechů někdejšího opozičního levicového lídra Piera Fassina a tehdejšího šéfa italské banky Unipol Giovanniho Consorteho.
- Silvio Berlusconi se narodil 29. září 1936 v Miláně, kde také vystudoval práva. V současnosti je s majetkem odhadovaným časopisem Forbes na 6,2 miliardy dolarů sedmým nejbohatším Italem. V roce 1965 se oženil s Carlou Dall'Ogliovou, s níž má dvě děti - Marinu (1966) a Piersilvia (1968). Druhou politikovou manželkou se v roce 1990 stala Veronika Lariová, se kterou se rozvedl v roce 2010. V té době již měli tři děti - Barbaru (1984), Eleonoru (1986) a Luigiho (1988). V říjnu se v tisku objevily zprávy, že se údajně tajně oženil se svou 28letou partnerkou Franceskou Pascaleovou.
|