Rozpoznat teroristy v davu zatím technika nezvládá
11.07.2007 16:30
Elektronické rozlišování rysů lidských obličejů se zatím nehodí ke zjišťování zločinců ve velkém davu. Zjistil to mnohaměsíční pokus německé kriminální ústředny, která dnes o jeho výsledcích informovala. Šlo o první pokus tohoto druhu na světě.
Spolkový kriminální úřad (BKA) testoval od loňského října elektronickou diferenciaci obličejů v lidském davu na hlavním nádraží v porýnské Mohuči. I při nejlepších světelných podmínkách dosahovaly tři různé systémy jen šedesátiprocentní spolehlivosti. Kriminalisté však potřebují téměř stoprocentní výsledek, což údajně minimálně v příštích pěti letech nebude možné.
Počítače musely v Mohuči každý den vyhledávat dvě stě dobrovolníků mezi zhruba 23 tisíci návštěvníky. Když se v objektu zhoršila světelnost, klesala spolehlivost na deset až dvacet procent. Lepších výsledků se dosahovalo, když se osoby zastavily.
Kriminální ústředna umístila šest kamer na hlavní nádražní schodiště, kudy většina cestujících prochází. V podzemí stály počítače, které pořizovaly záznam. Během zhruba dvaceti vteřin, které člověk potřebuje k překonání snímaného úseku, počítač obličej "proklepával": zkoumal zejména horní část očních oblouků, určité části čelistí a úst. Data se automaticky srovnávala s rozlišovacími znaky dvou stovek testovaných.
Využití techniky k rozlišování biometrických znaků zaznamenalo prudký rozvoj po teroristických útocích ve Spojených státech z 11. září 2001.
Německo se o tento druh rozpoznávání enormně zajímá i proto, že skupina leteckých útočníků na USA kolem Muhammada Atty několik let studovala a žila v Hamburku. Firmy rozvíjející tyto technologie zaznamenávají značný odbyt.
Německé snahy oživily loni v červenci i plánované pumové útoky proti vlakům. Za pomoci prostých bezpečnostních kamer na nádraží v Kolíně nad Rýnem se totiž podařilo identifikovat pachatele, kteří umístili časované nálože do kufrů ve dvou vlakových soupravách. Nálože měly explodovat ve stejný okamžik, avšak selhaly a pyrotechnici je zneškodnili.
Ilustrační foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.