Ani bohatý čekatel na nizozemský trůn si nemůže stavět domy, kde ho napadne. Korunní princ Willem-Alexander a jeho choť musejí oželet vilu, kterou už téměř dokončili v Mosambiku. Sen o prázdninovém zámečku na břehu Indického oceánu se rozplynul pod tlakem veřejného mínění.
Svou lásku k černém u kontinentu zdědil holandský princ po svém německém otci, dnes už zesnulém princi Clausovi. Ten žil v mládí několik let v Tanzanii a svému synovi nejednou líčil romantiku Afriky.
ČTĚTE TAKÉ: Útok na královnu: v nemocnici zemřela sedmá obět
Belgické královně vyhrožují zastřelením kuší
Láska ale může zaslepovat. Po měsíce trvající kritice svých rozzlobených poddaných se dvaačtyřicetiletý Willem-Alexander a jeho argentinská manželka Máxima s nelehkým srdcem rozhodli, že se vily na poloostrově Machangulo vzdají. Také proto, že celý „projekt" Machangulo provázely smůla, nehody a bankroty.
Následník domu Oranžských napsal minulý pátek nizozemskému premiérovi dopis (viz foto), v němž uvádí důvody, proč se vily v Mozambiku vzdává a že ji prodá okamžitě po dostavbě.
Velkou část viny na celé kauze přisuzuje médiím. Na samém počátku se objevila zpráva, že kolem vily, která stojí jen kousíček od moře, výhled na velryby v ceně, kvůli zajištění bezpečnosti prince a jeho rodiny musí vždy hlídkovat holandská válečná loď. Přestože se informace ukázala záhy jako smyšlená, džin z lahve byl vypuštěn.
Následovala jedna negativní zpráva v médiích za druhou. Na Machangulu prý došlo k přestřelce, šéfa tamního projektu (domy si na poloostrově staví dlouhá řádka boháčů) prý vyšetřovali v Jižní Africe kvůli podvodu a budoucí movití nájemníci neměli dodržet sliby, které dali tamnímu chudobnému obyvatelstvu.
Kauza vyvrcholila v době, kdy kvůli finanční krizi vláda seškrtala o čtvrtinu státní příspěvky polici a hasičům, zatímco královské rodině se zvýšil roční rozpočet o 3,5 procenta. Jinak velmi oblíbenou rodinu nizozemských monarchů obklopila atmosféra plná nevole, napsal list de Volkskrant.
V haagském parlamentu se opět probírala otázka smyslu monarchie a jejího financování v časech krize. Premiér Jan Peter Balkenende byl dotlačen k tomu, aby škrtnul královské rodině soukromé lety na účet státu - s výjimkou královny Beatrix a jejího nejstaršího syna Willema-Alexandra.
Nakonec se od princovy vily distancovalo i jinak králuvěrné Sdružení Oranžských. Luxusní dům v Mosambiku, jedné z nejchudších zemí světa, je podle něj věcí „nevhodnou".
Foto: nizozemská vláda a Profimedia