Rumuni by uvítali sjednocení s Moldavskem. To ale zájem nemá

Zahraničí
27. 3. 2018 19:53
Rumunská premiérka Viorica Dancilaová.
Rumunská premiérka Viorica Dancilaová.

Členové rumunského parlamentu při symbolickém hlasování podpořili znovusjednocení s Moldavskem. Cílem kroku bylo vyzdvihnout historické vazby obou zemí. Předseda moldavského parlamentu vzápětí uvedl, že si jeho země váží své nezávislosti. Informovala o tom agentura Reuters.

Hlasování v rumunském parlamentu se konalo na počest 100. výročí připojení Moldavska k tehdejšímu rumunskému království. V roce 1940 Moldavsko anektoval Sovětský svaz a nezávislost země získala až v roce 1991.

Obyvatelé Moldavska, které je malým státem ve vnitrozemí, jsou rozděleni na příznivce úzkých vztahů s Ruskem a ty, kteří se po vzoru jejich mnohem většího souseda Rumunska chtějí stát součástí EU a NATO.

Většina Moldavanů má k Rumunsku kulturní a jazykové vazby. Zároveň má ale Moldavsko početnou rusky mluvící menšinu.

"Rumunský parlament považuje za zcela legitimní přání občanů Moldavska, kteří jsou zastánci sjednocení obou států... Zdůrazňujeme, že takové rozhodnutí by záleželo na jejich vůli, a oznamujeme, že Rumunsko a jeho občané budou vždy připraveni uvítat jakýkoliv přirozený krok ke sjednocení ze strany moldavských občanů," stálo v návrhu, o kterém rumunští poslanci hlasovali.

O připojení k Rumunsku podle prosincového průzkumu Moldavského institutu pro veřejnou politiku stojí sotva pětina Moldavanů.

"Většina občanů Moldavska v současnosti chce nezávislý stát," uvedl v reakci na hlasování v Rumunsku předseda moldavského parlamentu Andrian Candu. "Chci vás ale ujistit, že Rumunsko je v Moldavsku stále více přítomné skrze vládou podporované projekty," dodal.

Rumunsko má v Moldavsku projekty v oblasti energetiky a podporuje dlouhodobý proces připojení země k EU.

Moldavská vláda chce posílit vztahy se Spojenými státy a Evropskou unií, ale čelí častým sporům s proruským prezidentem Igorem Dodonem, který chce, aby se Moldavsko připojilo k Ruskem vedené celní unii.

Předseda parlamentu Candu stojí na straně vlády, jež čelí mnoha překážkám před volbami, které se budou konat v listopadu. "Musíme být velmi opatrní a zachovat celistvost země na cestě k členství v Evropské unii," uzavřel Candu.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Vadim Ghirda

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ