Před zhruba devatenácti lety se v Rumunsku zhroutil komunistický systém diktátora Ceausesca. Za smrt části těch, kteří tehdy povstali proti režimu, byli nyní odsouzeni dva generálové - každý k patnácti letům vězení. Oba spáchali své činy ve městě Temešvár (Timişoara) na západě Rumunska.
Rozsudky patnáctiletého odnětí svobody pro Victora Stanuculesca (80) a Mihaie Chitace (76) ve středu potvrdil Nejvyšší kasační a soudní dvůr v Bukurešti.
Soud navíc nařídil vyplacení odškodného a bolestného přes milion eur pro příbuzné obětí. Oba generálové byli ještě ve středu večer zatčeni. Vzhledem k jejich vysokému věku a zdravotním problémům převezli oba muže do nemocnice bukurešťské věznice Jilava.
V Temešváru vypukly 16. prosince 1989 první nepokoje, jež později vedly k pádu a popravě komunistického šéfa státu Nicolae Ceausesca a jeho manželky Eleny. Záběry z popravy tehdy obletěly celý svět.
Ceausescu nařídil 17. prosince 1989 armádnímu generálovi Stanculescovi a veliteli chemického vojska Chitacovi, aby se přesunuli do Temešváru a povstání rozdrtili. V odůvodnění rozsudku se píše, že Ceasescův rozkaz jednotkám ke střelbě do demonstrantů byl protizákonný a obžalovaní exgenerálové se mu měli vzepřít.
Stanculescu přešel krátce poté na druhou stranu fronty a nařídil armádě, aby na demonstranty nestřílela. Nadto se organizačně podílel na krátkém procesu a popravě Ceaucesca. Bezprostředně po jeho zastřelení byl Stanculescu jmenován ministrem obrany pod prvním porevolučním prezidentem Ionem Iliescem. Chitac se tehdy stal šéfem vnitra. Stanculescu se po odchodu z politiky stal úspěšným obchodníkem.
Foto: rompres a archiv