Rumunští občané v sobotním referendu podle oficiálních předběžných výsledků odmítli pokus parlamentu sesadit populárního proreformního prezidenta Traiana Baseska. Proti odvolání hlavy státu se vyslovilo více než 74 procent hlasujících, informovaly světové agentury. Předseda Evropské komise José Barroso vzápětí prezidentovi blahopřál a zároveň vyzval Rumunsko k pokračování reforem v justici a k dalšímu potírání korupce.
Výsledek všelidového hlasování potvrzují zatím částečné výsledky po sečtení hlasů z 92 procent volebních místností. Volební účast činila necelých 44 procent, oznámil šéf ústřední volební komise Dumitru Gheorghe. Pro odvolání prezidenta byla podle agentury AP zhruba čtvrtina voličů, zbytek hlasů byl neplatný.
Parlament 19. dubna velkou většinou hlasů požadoval Baseskovo odvolání kvůli údajnému porušování ústavy, i když ústavní soud s tímto obviněním nesouhlasil. Konečné slovo však měli voliči v sobotním referendu. Basescu získal v sobotu 5,6 milionu hlasů, o půl milionu více než při zvolení v roce 2004.
Plebiscit je označován za vyvrcholení dlouhé politické bitvy mezi šéfem státu a jeho protivníky z vlády i opozice v parlamentu. Zatímco bývalý námořní kapitán a bukurešťský starosta Basescu vystupuje jako nekompromisní bojovník proti korupci, jeho odpůrci mu vytýkají překračování pravomocí a vyvolávání politických sporů.
Ačkoliv EU vybízí svého nového člena k urychlení reforem, podle analytiků oslovených agenturou Reuters nebude pro prezidenta Baseska ani po upevnění jeho postavení snadné překonat politický pat. Možná bude muset čekat s oživením reforem až na parlamentní volby v roce 2008.
Baseskovi rivalové, jakkoli vyšli ze střetu oslabeni, zareagovali zdrženlivě. "Nedostal od voličstva červenou kartu, ale ani bianco šek," prohlásil šéf opozičních sociálních demokratů Mircea Geoana, který vedl kampaň za prezidentovo sesazení. "Basescu by měl pochopit, že mu Rumuni dali druhou šanci, aby se začal chovat odpovědně," prohlásil premiér Calin Tariceanu.
"Basescu začne jednat o reformách s politickými stranami a parlamentem. Možná některé i protlačí, ale celkově Rumunsko zůstane problematickou zemí," soudí televizní komentátor Emil Hurzeanu.
Podle představitelů EU by Rumunsko potřebovalo posílit zákony proti střetu zájmů, zvýšit průhlednost a dát více nezávislosti soudcům a prokurátorům. Právě Basescu nejhlasitěji vybízí ke zpřetrhání vazeb mezi hospodářskými "oligarchy" a rumunskou politikou, umožňující dohody a obchody v zákulisí.
"Za současné vlády se reformy nikam nepohnou," míní bývalá ministryně spravedlnosti Monica Macoveiová, vyhozená z vlády navzdory reputaci bojovnice proti korupci. "Ale Baseskův návrat by mohl alespoň zablokovat odvolávání hlavních prokurátorů, protože prezident má poslední slovo."
Zatím však prezident musí vyčkat s návratem do úřadu, než konečné výsledky referenda potvrdí ústavní soud.
Foto: ČTK/AP