Rumunští Romové čekají v Dublinu na lepší zítřky

Zahraničí
14. 7. 2007 12:02
Romové u dálnice v Dublinu
Romové u dálnice v Dublinu

Romové u dálnice v DublinuJídlo jim kradou krysy, prší na ně, jsou celí špinaví. Ale Romové, kteří se zabydleli u rušného dálničního obchvatu Dublinu, říkají, že je to pořád lepší než se vracet zpátky do Rumunska.

Skupina 28 dospělých Romů a šestnácti dětí si ze stržených plakátů ke květnové předvolební kampani postavilo mezi několika stromy provizorní stany.

"Noc je špatná kvůli krysám. Chtějí nám sežrat jídlo," popisuje agentuře Reuters tvrdé podmínky osmapadesátiletý Augustine Rostas, který sem přišel z Oradey na západě Rumunska. "Přišel jsem do Irska pracovat na budoucnosti mých dětí," říká za pomoci tlumočníka.

Skupina Romů přijela do Irska legálně a doufá, že je tu někdo najme na práci v zemědělství nebo jako uklízeče. Tvrdí, že v Rumunsku jsou za svůj původu diskriminováni.Supina Romů žijící u dublinské dálnice

Irské úřady za letošní rok vydaly 35 pracovních povolení kvalifikovaným dělníkům z Rumunska. Romové, kteří žijí u obchvatu Dublinu, podle úředníků nemají kvalifikaci, s níž by mohli uspět na irském trhu práce. Přežívají jen díky darovanému jídlu i oblečení.

Proplétají se mezi projíždějícími auty, aby se dostali k nedaleké benzínové stanici, k níž si chodí pro vodu. Část žen žebrá ve městě, jiné se starají o děti.

Marii Dungauové je 26 let. Před deseti týdny v Irsku porodila miminko, ale na sociální dávky nárok nemá. "Chci jenom, aby moje děťátko nemuselo žít ve špíně," naléhá tato mladá matka.

Irsko v minulosti udělovalo Romům azyl, takže jich nyní v zemi žije čtyři sta až pět set. Nicméně vstup Rumunska do EU v lednu 2007 tuto cestu uzavřel. Zákonodárství v oblasti lidských práv, které platí v celé sedmadvacítce, by mělo zaručovat, že nikdo nebude potřebovat azyl. Svůj pracovní trh zatím Irsko občanům Rumunska neotevřelo a pro rumunské pracovníky jsou stanoveny kvóty.

Skupina Romů žijící u dublinské dálniceOrganizace, které se zabývají lidskými právy, obviňují úřady v Rumunsku z diskriminace. Bukurešť tvrdí, že coby člen EU plně dodržuje lidská práva. Nicméně ti, kteří si u dálnice vybudovali přechodné tábořiště, jsou jiného názoru. "I v té špíně, blátě, je to tu lepší než v Rumunsku, protože s diskriminací to bylo opravdu špatné," tvrdil agentuře Reuters Augustine Rostas.

Na snímcích skupina Romů žijící u dálnice v Dublinu, červenec 2007.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o nerostných surovinách

Zahraničí
17. 4. 2025

Při střelbě na floridské univerzitě zemřeli dva lidé, policie má podezřelého

Zahraničí
17. 4. 2025

U Neapole se zřítila kabina lanovky, čtyři lidé zemřeli, píší agentury

Zahraničí
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ