Romové z Rumunska odešli za výdělkem do Irska. V ostrovní zemi si chtěli vydělat peníze, aby si zlepšili životní standart a zabezpečili děti. Zpět do Bukurešti jich letěla téměř stovka.
Minulou noc se téměř stovka Romů vrátil zpět z Irska do své domoviny v Rumunsku. Skončilo tak několikaměsíční osídlení zatáčky dublinského obchvatu.
Celou skupinu tvořila jedna rozsáhlá rodina, která přicestovala do Irska v domnění, že využije výhod nedávného vstupu Rumunska do Unie. Prý chtěli najít stálou práci v zemědělství a pracovat na venkově. Chtěli si tak zajistit vyšší životní standart.
Nepočítali však s tím, že existuje legislativa určující podmínky pro imigrující Rumuny a Bulhary. Podle zákona nemohou v Irsku pracovat bez povolení a můžou zůstat legálně pouze tři měsíce předtím, než doloží zaměstnání.
Nemohou ani získat výhody sociálního systému, protože podle dalšího zákon musí každý (i irský občan) dva roky legálně pracovat, než si může nárokovat sociální dávky.
A tak se Romové utábořili u obchvatu M 50, nejrušnější irské dálnice. Zde si skupina asi devadesáti lidí, včetně šestitýdenních dětí a šedesátiletých babiček, postavila provizorní přístřešky z plachet, zbytků dřeva a provazů nalezených v odpadcích.
„Podmínky jsou velmi špatné. Obchvat je v prohlubni a při takovém dešti žijí po kolena v blátě a bez sanitárních prostředků,“ řekla, podle irského deníku Belfast Telegraph, Sara Russell, romská koordinátorka, která pomáhala skupině.
Zápach lidských výkalů vznášející se ve vzduchu, hnijící jídlo a hromady odpadků. Kvůli takovému prostředí skončily dvě děti v centrální nemocnici v Dublinu s vážným průjmem. Ty ostatní často chodí žebrat mezi projíždějící auta. Situace se stala nakonec tak vážnou, že příslušné orgány musely varovat řidiče, aby se vyhnuli vážné nehodě.
Včera v noci se ale nakonec všichni vrátili do rodného kraje kolem Timisoary, kde má většina z nich stálé domovy.
Na fotografii: Romka již zpět na letišti v Timisoaře, 25. červenec 2007
FOTO: REUTERS