Ruská orlice zasekává drápy na Balkáně

Zahraničí
7. 9. 2012 20:00
Rusko zasekává své drápky na Balkáně.
Rusko zasekává své drápky na Balkáně.

Poté, co Rusko ztratilo své staré spojence Bulharsko a Rumunsko v Evropské unii a Severoatlantické alianci, rozšiřuje nyní opět svůj vliv na Balkáně. Po malém jadranském státě Černé Hoře je na řadě Srbsko.

"My a Rusové, to je 150 milionů," tvrdí v Srbsku se sedmi miliony obyvatel úsměvný bonmot. Nyní po výměně vlády v této středobalkánské zemi se vazby mezi Moskvou a Bělehradem rychle stávají důvěrnými, píše agentura DPA.

Srbští příznivci Vladimíra Putina v Bělehradě.Nejdříve Rusové koupili v Černé Hoře odhadem 40 procent pobřeží a největší průmyslové podniky. Nyní se zaměřili na Srbsko. "Rusové v Srbsku šéfují," podivuje se srbský list Press.

Začalo to v loňském roce zřízením "rusko-srbského centra pro výjimečné situace" v jihosrbském městě Niš. Západ podezřívá Srbsko, že tam povolilo ruskou vojenskou základnu, což Bělehrad vehementně popírá.

Nedávno se srbský ministr obrany Aleksandar Vučić vrátil z Moskvy se zprávou, že ještě do konce roku se v této balkánské zemi otevře rusko-srbská zbrojovka. Plánována je tam podle médií výroba tanků, opancéřovaných transportérů pro pěchotu a děl. Výrobky mají být určeny pro zahraniční trhy. "Bratři i pokud jde o zbraně," hlásal titulek srbského listu Novosti.

Sebský prezident Nikolič a jeho ruský protějšek Putin.  Výnosy z těchto obchodů mohou sloužit i k tomu, aby si Srbsko v Rusku objednalo nové stíhačky.

Přestárlé letouny MiG-21 a MiG-29, které mezi lety 2006 a 2008 prošly v Rusku generální opravou, se takřka rozpadají, letectvo proto varuje před nehodami i při cvičných letech.

Ještě více vřelé jsou hospodářské vztahy. Již před lety Srbsko "za hubičku" prodalo svůj ropný průmysl, jako jsou čerpací stanice, ruskému Gazpromu. V současné době s Ruskem vyjednává o půjčce 800 milionů dolarů, aby odvrátilo hrozící bankrot. Navíc chce ruská banka Sberbank ještě před koncem roku zahájit v Srbsku činnost.

Na ruské investory se také upínají naděje pro ocelárnu ve Smederevu. Tento jeden z nejvýznamnějších průmyslových podniků v zemi postoupila společnost US-Steel srbské vládě za symbolický dolar. Vláda také doufá, že Moskva by mohla zachránit i churavějící leteckou společnost JAT. Srbská média již dlouho rovněž spekulují, že by Rusko mohlo postupně převzít státní elektrárenskou společnost EPS.

Srbské MiG-29 už sotva drží pohromadě (ilustrační fotografie). Nové dobré partnerství se odráží i v politice. Srbský prezident Tomislav Nikolić, který na svém mobilním telefonu využívá jako vyzváněcí melodii ruskou hymnu, se na svou první zahraniční cestu vydal do Moskvy.

S ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který by měl návštěvu oplatit v prosinci, se sejde ještě 11. září v Soči. V srpnu byla navíc poprvé v Srbsku založena ruská strana, která je podle listu Danas úzce provázána se srbskou pravoslavnou církví.

"Přísahat na EU, ale utíkat do Moskvy!" hlásal titulek největšího deníku v zemi Blic. List zveřejnil následující bilanci: Rusko tvoří 5,5 procenta srbského zahraničního obchodu, EU ale 57 procent. Od roku 2000 přiteklo z EU na darech do Srbska 2,2 miliardy eur. Z Ruska nepřišel "ani jediný dolar".
  

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ