Název zní čínsky, ale cigarety značky „Jin Ling" se vyrábějí v Rusku a na Ukrajině. A stále častěji a ve větším množství se po pašeráckých stezkách dostávají do západní Evropy. Experti odhadují, že mezi cigaretami, jichž se v Německu vykouří nejvíce, zaujaly Jin Ling už osmé místo.
V Berlíně jsou dokonce na příčce druhé, píše německý magazín der Spiegel. Zní to téměř neuvěřitelné, protože legálně tyto cigarety ve Spolkové republice sehnat nelze.
Na první pohled vypadají jako krabičky cigaret značky Camel. Místo velblouda ale zaujímá muflon. Jin Ling se vyrábějí v Kaliningradu a na Ukrajině pro východní Evropu.
Tam se ale dostane sotva jedno procento produkce. Většina putuje ilegálně do západní Evropy, hlavně do Německa a Británie. Tam už se dokonce objevily falzifikáty tohoto kuřiva z Asie.
Zatímco legální prodej cigaret v Německu zaznamenává stále pokles, počet pašovaných cigaret se zjevně zvyšuje.
Podle informací Německého cigaretového svazu se loni v zemi vykouřilo 22,5 miliard nezdaněných cigaret, z nichž dvě třetiny byly pašované. Vedle toho 88 miliard legálních cigaret.
K tomuto výsledku dospěl institut Ipsos, který z pověření svazu v Německu prohledává 24 míst, kam se sváží odpad, a tam vyhodnocuje 12 tisíc nalezených krabiček cigaret.
Od otevření hranic s východní Evropou v devadesátých letech minulého století zažívá podloudnictví s tabákem boom.Trh tehdy převzali Vietnamci, uvádí Andreas Meyer, mluvčí Finančního ředitelství Berlin-Mitte.
V samotném německém hlavním městě se cigarety Jin Ling prodávají na více než 300 místech. Téměř všechny jsou ve východní části Berlína. Čím chudší čtvrť, tím více ilegálních prodejců. Úřady proti ni sotva co zmůžou, třebaže se snaží poměrně často zasahovat.
Je to ale velmi obtížné, kšeft probíhá z ruky do ruky, zákazníci vědí, kde najdou své dealery - často u zastávek městské hromadné dopravy, před supermarkety... Prodejci u sebe mívají jen pár kartonů cigaret, jsou téměř nemajetní, takže i když je policie přistihne při činu, snahy o jejich trestní stíhání zpravidla nic nepřinášejí.
Úřady přiznávají, že je to boj s větrnými mlýny, ale i tak nehodlají přenechat zcela terén cigaretové mafii.
Policie se proto soustředí i na zákazníky. Kdo je přistižen, že si koupí jeden karton pašovaných cigaret, zaplatí pokutu 25 eur. Za dva kartony 45 eur.
Při dvou až pěti kartonech už se pokuta uděluje individuálně. Kdo si jich koupí ještě více, má na krku finanční polici, vyšetřování pro daňový únik a hrozí mu zápis do trestního rejstříku.
Foto: spolkové min. financí, profimedia.cz