Ruská armáda nevylučuje, že v Sýrii vybuduje námořní, leteckou a pozemní základnu. K útokům na cíle v Sýrii prý může použít i plavidla Černomořské flotily operující ve Středomoří. V rozhovoru s listem Komsomolskaja pravda to řekl zástupce šéfa generálního štábu ruské armády Andrej Kartapolov.
Na cíle v Sýrii v současné době útočí zhruba 50 ruských bojových letounů. Čtyři raketové křižníky operující na jihozápadě Kaspického moře odpalují proti údajným základnám organizace Islámský stát (IS) v Sýrii rakety s plochou dráhou letu, které k letům na cíl využívají nízké letové koridory nad Íránem a Irákem. Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Kazachstánu prohlásil, že nasazení ruských sil v Sýrii je časově omezeno rámcem útočných operací syrské armády proti teroristům.
Generálplukovník Kartapolov, který je šéfem operační správy ruského generálního štábu, dnes v rozhovoru s moskevským deníkem řekl, že vybudování nové vojenské základny v Sýrii není vyloučeno. "Nevylučujeme vytvoření jedné vojenské základny, která bude mít několik částí - námořní, leteckou a pozemní," konstatoval ruský generál. Na dotaz, zda mohou být proti útokům na cíle v Sýrii nasazena i plavidla ruské Černomořské flotily, odpověděl: "nepochybně". Do bojů podle něj mohou zasáhnout lodě operující ve Středozemním moři.
Rusko má už řadu let námořní základnu v syrském přístavním městě Tartús, která je jediným opěrným bodem ruského námořnictva ve Středomoří. Základna však rozsahem není velká a podle ruských médií slouží hlavně k účelům servisu a logistiky. K útokům proti povstalcům startují ruské bitevníky z letiště Hmímím u syrské Latákíje.
Ruské pozemní síly podle Kartapolova do bojů v Sýrii "v žádném případě" nezasáhnou. Ruská armáda má nicméně veškeré technické možnosti k tomu, aby zasadila letecké a raketové údery proti teroristickým cílům v Iráku, upozornil ruský generál. "Je to závislé na rozhodnutí našeho vrchního velitele," poukázal na velitelské pravomoci prezidenta Putina.