Lotyšské parlamentní volby vyhrála proruská strana Centrum shody. Zůstane však v opozici. Vymstilo se jí přetrvávající ospravedlňování sovětské okupace a sázka na spolupráci s diskreditovanými oligarchy, míní ruský list Kommersant.
Koaliční strategie "ruské strany" se opírala o systém dohod se "stranami oligarchů", reprezentujících lotyšský velký byznys. Počítalo se s tím, že "Rusové" budou s to v jisté chvíli vstoupit do vlády vytvořené "oligarchy": v Rize byl předák strany Nil Ušakov zvolen starostou po vytvoření koalice se stranou oligarchy Ainárse Šlesera.
V letošních prezidentských volbách Centrum shody hlasovalo společně se stoupenci oligarchů Andrise Škeleho, Šlesera a Aivarse Lembergse.
Zajistilo tak vítězství Andrisu Bérziňšovi v duelu s dosavadním prezidentem Valdisem Zatlersem, který se stal protivníkem "oligarchů" a ve volbách se těšil podpoře pravicové strany Jednota a pravicových nacionalistů.
Nyní se tento plán zhroutil. "Oligarchové" v očích společnosti odpovídají za krizi a za všechny nesplněné naděje dvou desetiletí nezávislosti.
Škele se rozhodl voleb nezúčastnit, Šleserova strana nepřekonala pětiprocentní práh a podpora Lembergsova uskupení se zmenšila téměř na polovinu.
Neexistuje už ani teoretická možnost vytvořit vládu "Rusů" a oligarchů. Hrdinou voleb se naopak stal Zatlers, který získal 20 procent hlasů pro svou sotva vytvořenou stranu.
Pro Zatlerse a premiéra Valdise Dombrovskise z Jednoty by bylo nejpohodlnější vytvořit vládní koalici s národoveckou pravicí.
Taková vláda bude nejen "protioligarchická", ale i protiruská. Při takovém scénáři se Centrum shody jeví odsouzeno k roli bezmocné opozice.
Hraběcí rady Bruselu
Ale lotyšští Rusové mohou doufat v Bruselu, který by ve vládě nerad viděl vyhraněně antikomunistické nacionalisty, kteří se hlásí k ozbrojenému protisovětskému odporu lotyšských jednotek za druhé světové války. Naopak, v Evropské unii by uvítali zapojení prokremelského Centra shody do vlády, míní Kommersant.
Někteří lotyšští Rusové již vyjadřují připravenost k ústupkům v otázce "sovětské okupace", která je bolestná pro obě komunity.
Sobotní prohlášení Nila Ušakova, který nakonec pronesl inkriminovaný výraz, nebylo náhodné.
Část strany se snaží oddělit minulost od současnosti a bránit tomu, aby ruskojazyčná populace nezávislého Lotyšska byla považována za "okupanty". Ale ani v samém Centru v této otázce nepanuje konsensus.
Nadcházející rozhovory o vytvoření vládní koalice budou pro politickou elitu Lotyšska zkouškou z evropanství, uzavírá Kommersant.
Její úspěšné složení spočívá podle listu ve vstupu sesterské strany Putinova Jednotného Ruska do lotyšské vlády.