Ruský tisk: Sociální demokraté kopou za Kreml

Zahraničí
19. 2. 2011 09:00
Martin Schulz, předseda sociálnědemokratické frakce v evropském parlamentu.
Martin Schulz, předseda sociálnědemokratické frakce v evropském parlamentu.

Kompromisní znění rezoluce Evropského parlamentu upozorňující na zpolitizovanost ruské justice Kreml uvítal. Deník Kommersant úspěch vysvětluje "úsilím ruské strany, působící v EP prostřednictvím sociálních demokratů".

Podle schváleného usnesení zákonodárců se ruský systém zdá být stále zpolitizovaný a předpojatý. Europoslanci upozornili na různé případy porušování lidských práv či na zmanipulovaný proces s bývalým ropným magnátem Michailem Chodorkovským, který si svými ambicemi znepřátelil Vladimira Putina.

Martin Schulz, předseda sociálnědemokratické frakce v evropském parlamentu."V dokumentu je mnoho kritiky, ale ta zní i v ruské občanské společnosti, není v něm výzva k sankcím, a tak lze přijatý text považovat za první krok ke konstruktivnímu dialogu s EP," citoval deník Vedomosti ruského poslance Leonida Sluckého. List připomněl, že v prosinci EP vyzval k sankcím vůči ruským činitelům zapleteným do úmrtí právníka zahraničního investičního fondu Sergeje Magnitského v ruské vazbě, ale Evropská komise dosud tuto otázku nenastolila.

Přijetí kompromisního znění rezoluce, které ruské ministerstvo zahraničí uvítalo jako vítězství zdravého rozumu nad pokusem o atentát na vztahy mezi Moskvou a Bruselem, vysvětlil moskevský deník Kommersant "nemalým úsilím ruské strany, působící v EP prostřednictvím sociálních demokratů". Do rezoluce se tak například nedostalo kritické hodnocení situace na severním Kavkaze.

Naopak, podle listu Izvestija jde i tak o "dost tvrdé protiruské" usnesení. Pozastavil se nad doporučením přehodnotit unijní podporu vstupu Ruska do Světové obchodní organizace (WTO) ve světle druhého rozsudku nad Chodorkovským; Brusel se prý sotva odhodlá k "vydírání", když sama Evropa má zájem na ruském členství ve WTO.

"Nehledě na změkčení formulací je v rezoluci zjevná snaha vměšovat se do svrchované sféry ruské justice," napsaly Izvestija. "Europarlament, nehledě na všechna ujišťování o přátelství a podpoře ruského politického vývoje, si vybral nikoliv nejvhodnější čas a formu pro podpoření právního pokroku," usoudily a dodaly názor prezidentova poradce pro lidská práva Michaila Fedotova. Podle něj EP bohužel nezaznamenal pozitivní změny a Rusko odsoudil, místo aby mu pomohl při překonání problémů.

Během projednávání rezoluce se šéf liberálů v Evropském parlamentu Guy Verhofstadt ohradil proti tomu, jak byl z Ruska vyvíjen nátlak, aby europoslanci o záležitosti vůbec nediskutovali. "Není na Rusku, aby rozhodovalo o programu Evropského parlamentu," poznamenal.

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ