Kreml pod palbou
Rusové o víkendu připravují mocné protesty proti režimu
09.12.2011 13:00
Ruská opozice chystá na víkend nebývalé protesty proti úředním výsledkům parlamentních voleb z minulé neděle, které přisoudily vítězství vládnoucí straně Jednotné Rusko. Kromě Moskvy a Petrohradu se do vlny protestů mají zapojit i desítky dalších měst, která dosud stála stranou. Celkem by mohlo demonstrovat na 100 tisíc Rusů.
Spory v opozičním táboře však vyvolalo, že v Moskvě část odpůrců režimu souhlasila s návrhem radnice přenést sobotní demonstraci dál od Kremlu, na druhou stranu řeky, výměnou za povolení účasti až 30 tisíc lidí namísto původních tří set.
Účast na demonstraci mezitím přislíbilo 33 tisíc uživatelů sociálních sítí a číslo stále roste. Ale přinejmenším stoupenci jednoho z nejčastěji zatýkaných opozičních politiků Eduarda Limonova dohodu s radnicí zatracují jako "zradu", odmítají "nechat se zahnat do ghetta" a chtějí přijít protestovat u Kremlu, ačkoliv policie varuje, že proti nepovoleným demonstracím zasáhne.
Naopak opoziční hnutí Solidarita přemístění demonstrace vysvětluje snahou "nenahnat desetitisíce lidí pod policejní pendreky".
Nezávislá média vybízejí Moskvany "nepodlehnout provokacím" a jít jen na povolenou demonstraci, kde předáci protirežimních stran hodlají požadovat zrušení výsledků nedělních voleb, odvolání šéfa ústřední volební komise, prošetření volebních podvodů, okamžité osvobození zatčených demonstrantů a vypsání nových voleb.
Údaje a solidarita s demonstracemi na sociálních sítích však může velmi mást, což ukazují příklady z minulého víkendu. Mnoho uživatelů sociálních sítí sice přislíbí účast na demonstraci, ale nakonec zůstane jen u slov.
Na úřadech podle internetového deníku gazeta.ru nekončí porady, jak demonstrace neutralizovat a jak je ukázat na televizních obrazovkách. K protestům se pomalu začínají přidávat i představitelé parlamentní opozice, která podle politologa Dmitrije Oreškina vycítila, že režim slábne a obává se, aby iniciativa nepřešla do rukou "nesystémové opozice".
"Druhé kolo voleb" - tak překřtil protesty list Kommersant. "Úřady podceňují změny ve vědomí společnosti a to se může zvrhnout v katastrofu, jak pro režim, tak pro společnost," upozornil.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.