Ruští oligarchové si na Kypru kupují evropské občanství

Zahraničí
20. 9. 2017 06:00
Dálnice z kyperského města Limassol. Na billboardu s ruskou vlajkou stojí: "Nezraďte nás, bratři!"
Dálnice z kyperského města Limassol. Na billboardu s ruskou vlajkou stojí: "Nezraďte nás, bratři!"

Zámožní ruští a ukrajinští oligarchové si za nemalé peníze pořizují kyperské (a spolu s tím i evropské) občanství, a získávají tak zlatá víza. Kypr se mohutnými investicemi snaží rozpumpovat svou ekonomiku, která před pár lety zažívala krizi. Zájemce o kyperský pas nemusí umět místní jazyk a pro udržení statusu občana stačí, když na středomořský ostrov zavítá jednou za sedm let.

Po roce 2013, kdy se kyperská ekonomika vzpamatovávala z krize bankovního systému, se vláda rozhodla, že podpoří příjmy země tím, že umožní zahraničním boháčům, aby si koupili zdejší občanství. Od té doby tak učinilo přes dva tisíce lidí, podle britského Guardianu šlo jen loni o čtyři sta osob. Podle agentury Bloomberg, jež se odkazuje na poradenskou společnost PricewaterhouseCoopers, která s pořízením občanství dotyčným pomáhala, polovina pasů připadla Rusům. A Kypr si údajně přilepšil o čtyři miliardy eur (zhruba 104 miliard korun).

Za investici v hodnotě dvou milionů eur (zhruba 52 milionů korun) vloženou do kyperského majetku dostane zájemce zdejší občanství. Co mohou Rusové koupí získat? Podle Bloombergu může jít o snahu lépe řídit své peněžní toky.

Někteří evropští politici se na takové chování dívají s jistou nelibostí. Například členka Evropského parlamentu, Portugalka Ana Gomesová, popsala uvedenou praxi jako "naprosto nemorální a perverzní". Podle Miklose Ligetiho, šéfa maďarské pobočky Transparency International, si bohatí Rusové, kteří na Kypru ve skutečnosti nežijí, tak "neférově získávají vstup do Evropské unie". "Poskytnout povolení k pobytu někomu jen proto, že je bohatý, je proti principům rovné příležitosti," prohlásil Ligeti.

Kyperské ministerstvo financí k věci uvádí, že program byl určen k nalákání skutečných investorů, kteří na Kypru založí byznys a natrvalo se zde usadí. Světová antikorupční společnost Global Witness vyzvala k přísnějším kontrolám vízové politiky. Státy, které poskytují zlatá víza, by měly dohlédnout, aby kvůli investičnímu pokušení nedošlo ke ztrátě obecných hodnot.

Autor: Jan CelerinFoto: , ČTK/AP/Pavlos Vrionides

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ