Ruští vojáci v Sýrii nás znepokojují, řekl šéf NATO

Zahraničí
9. 9. 2015 18:45
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg (druhý zleva) zahájil 9. září dvoudenní návštěvu České republiky. Na snímku je při prohlídce vojenských kasáren v Praze-Ruzyni.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg (druhý zleva) zahájil 9. září dvoudenní návštěvu České republiky. Na snímku je při prohlídce vojenských kasáren v Praze-Ruzyni.

Šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg je znepokojen zprávami o zvyšování počtu ruských vojáků v Sýrii. Vítá naopak nové snahy dodržovat příměří na východě Ukrajiny. Stoltenberg to řekl na tiskové konferenci v Praze po jednání s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a dalšími politiky.

"Jsem znepokojen zprávami o zvýšené přítomnosti ruských vojsk v Sýrií. Nepřispěje to k řešení konfliktu," reagoval Stoltenberg na dotaz novinářů. Za důležité má nyní podpořit všechny snahy o diplomatické řešení konfliktu.

Naopak v případě Ukrajiny uvítal Stoltenberg nové snahy o prosazení příměří. Šéf NATO konstatoval, že příměří je teď dodržováno za dlouhou dobu nejlépe. Situace je podle něj ale i nadále velmi křehká, a respektování příměří je proto důležité. Hovořil také o nutnosti umožnit úplný přístup mezinárodním pozorovatelům do oblasti.

Severoatlantická aliance se dle Stoltenberga musí přizpůsobit změnám bezpečnostního prostředí ve svém okolí. K problému migrace šéf aliance poznamenal, že vyžaduje okamžitou reakci Evropské unie. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je nutné, aby se posílilo zaměření NATO na kolektivní obranu aliance.

"Je také potřeba, aby evropští spojenci posílili svůj podíl na zajištění bezpečnosti aliance," poznamenal Sobotka. Dodal, že je nyní nutné, aby byl uskutečněn akční plán připravenosti NATO, který členové aliance loni schválili.

Podle Sobotky NATO v současné době čelí bezprecedentnímu zhoršování bezpečnostní situace. Poznamenal, že hrozby přicházejí z jihu i z východu. Jsou podle něho odlišného charakteru, ale žádají si stejnou pozornost.

Čeští politici se Stoltenbergem mluvili i o migraci. Migrační krize podle šéfa NATO vyžaduje okamžitou reakci Evropské unie. NATO se podle něj soustředí spíše na řešení příčin krize a stabilizaci zemí původu. Podobně se vyjádřil i Sobotka, podle něhož kontrola migračních toků není úkolem NATO.

K většímu zapojení aliance vyzval vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Podle něho by NATO mělo zahájit operaci ve Středozemním moři k potápění lodí pašeráků lidí a k ostraze hranic Turecka. Navrhl také, aby armáda na pomoc uprchlíkům vyslala polní nemocnici.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Roman Vondrouš

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ