Uprchlická vlna podťala nadvládu Berlína v Evropě, napsal ve čtvrtek polský list Rzeczpospolita. Středeční summit vůdců Evropské unie podle něj ukázal, že Angela Merkelová se ocitla ve "velké defenzivě".
"Z pohnutí srdce, anebo spíše z velké naivity, německá kancléřka přislíbila na počátku září, že její země přijme všechny prchající nejen před válkou a násilím, ale dokonce před bídou a chybějícími perspektivami," připomněl komentátor a dodal, že Berlín spoléhal na to, že zbývající země unie zaplatí za Merkelovou účet, pokud se ukáže, že počet uprchlíků překračuje i německé možnosti.
"Pravda se ale ukázala pro Berlín brutální. Samozřejmě, země unie si nakonec rozdělily mezi sebe 120 tisíc uprchlíků, ale za jakou cenu! Zpochybněny jsou takové základy integrace, jako schengenská zóna a strukturální fondy. Poprvé také čtyři země unie byly přehlasovány ve věci klíčové pro národní suverenitu. To u Rumunů, Čechů, Maďarů a Slováků zanechá křivdu na dlouhá léta," poznamenal deník.
Za ještě důležitější pokládá to, že oněch 120 tisíc rozdělených uprchlíků je jen symbol, protože každý den do Řecka dorazí 6 tisíc dalších. Dohodnuté kvóty tedy vyřeší problém jen na tři týdny. A polských 12 tisíc uprchlíků bledne při vědomí, že každý den se v Británii usadí tisícovka přistěhovalců."Další prvky plánu vůdců unie jsou také málo přesvědčivé. Cožpak za miliardu eur, což je 0,3 procenta sumy pro Řecko, aby se vyhnulo bankrotu, bude Turecko s to udržet uprchlíky na svém území? Cožpak někdo opravdu věří, že bez nasazení armády se podaří ochránit před migranty stovky řeckých ostrovů ležících mnohdy jen pár kilometrů od tureckého břehu? Jak si lze představit, že unie najednou začne odesílat do blíže neurčeného 'domů' miliony ekonomických migrantů, pokud země s tak dlouhou koloniální historií jako Británie a Francie si s tím po desetiletí neporadily?" ptá se Rzeczpospolita. Uprchlická krize tak zjevně přerostla přes hlavu Angely Merkelové, která nejenže nemá pro řešení prostředky, ale ani nápad, jak to udělat.
"To může znamenat, že období absolutní dominance Německa v evropské politice, zahájené před šesti lety, začíná končit. To by samo o sobě nebyla špatná zpráva, kdyby nebylo jedné věci: není moc vidět, kdo by měl v evropské štafetě převzít od kancléřky kolík," uzavřel konzervativní polský list.
Rzeczpospolita: Migranti podťali nadvládu Berlína v Evropě
Zahraničí
24. 9. 2015 23:34
Běženci na cestě do vysněné země - Německa (ilustační foto).
Autor: ČTK Foto: ČTK