Samostatné poválečné Rakousko bylo vůlí Stalina

Zahraničí
30. 10. 2013 20:15
Stalin, Truman a Churchill v Postupimi v červenci 1945.
Stalin, Truman a Churchill v Postupimi v červenci 1945.

Obnovení nezávislého Rakouska po druhé světové válce je výsledkem vůle tehdejšího Sovětského svazu. U příležitosti nadcházejícího 70. výročí podpisu takzvané moskevské deklarace, která za jeden z cílů určila znovuustavení samostatného Rakouska, to prohlásil rakouský historik Stefan Karner.

Ruská historička Olga Pavlenkovová připomněla, že Kreml přitom až do léta 1943 zvažoval i možnou federaci Rakouska s některou ze zemí v regionu, například s Československem.

Sovětský ministr zahraničí Vlačeslav Molotov ještě v roce 1942 jednal s československým exilovým prezidentem Edvardem Benešem o federaci Rakouska, Československa a Polska. Beneš byl ale podle Pavlenkovové proti projektu, neboť nesouhlasil se silnou rakouskou pozicí v takovém svazku.

Rakouskou budoucností se zabýval i Západ. Spojené státy se zaměřily spíše na německou otázku, proto má většina plánů britské kořeny. Jednou z myšlenek bylo i vytvoření spolkového státu spojením rakouských zemí s Bavorskem, případně s Bádenskem-Württemberskem. Obě zmíněné země však zůstaly součástí Německa.

"Stalin ale řekl ne: Německo se musí rozdělit, ale Rakousko samotné zůstane," řekl Karner o plánech začlenit Rakousko do širší spolkové země. Sovětský diktátor totiž nechtěl v regionu vytvořit žádnou obdobu Rakouska-Uherska, protože nakonec počítal s "ruskou předzahrádkou".

Rudoarmějci se fotografují v centru Vídně."Tato Mezievropa měla být pod ruským vlivem, a to by Rakousko narušilo," dodal Karner.

Moskevská deklarace, kterou 30. října 1943 podepsaly Sovětský svaz, USA a Británie, se skládá ze čtyř částí. První obsahuje společnou deklaraci zmíněné trojice mocností a Číny, že budou do bezpodmínečné kapitulace pokračovat ve válce proti Německu, Itálii a Japonsku.

Druhá se týká obnovy demokratické Itálie. Třetí část označuje anšlus Rakouska, tedy jeho připojení k Německu v březnu 1938, za neplatný a předpokládá demokratickou obnovu země.

Poslední oddíl se zabývá nacistickými válečnými zvěrstvy, jejichž pachatelé by se měli zodpovídat v zemích, kde zločiny spáchali.

Okupační zóny na území Rakouska.

Autor: - red -, ČTK Foto: archiv , ČTK , wikipedia

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ