Separatistická strana Republikánská levice Katalánska (ERC), jíž se dosud přisuzovalo vítězství v regionálních volbách, v předvolebních průzkumech ztrácí. Na druhé místo ji v nejnovějším průzkumu katalánského deníku El Nacional odsunula strana Ciudadanos, která je proti odtržení Katalánska od Španělska. Z průzkumu ale také vyplývá, že absolutní většinu v parlamentu nezískají ani separatisté, ani tradiční strany prosazující jednotu Španělska.
Ostatní průzkumy z posledních dnů ukazují, že výsledky budou hodně těsné a že sestavování vládní koalice v Katalánsku bude těžké. V jediném, v čem se průzkumy shodují, je rekordní účast. Očekává se, že k volbám do regionálního parlamentu přijde 21. prosince přes 80 procent voličů. Při posledních volbách v září 2015 jich přišlo 75 procent.
O vítězství budou zřejmě bojovat strana Ciudadanos, jíž poslední průzkum přisoudil asi 23,6 procenta hlasů, a strana ERC. Tato strana, jejíž lídr a exministr Oriol Junqueras je ve vazbě kvůli obvinění ze vzpoury za separatistické snahy předchozí vlády, by zatím dostala 20,9 procenta hlasů. Kolem 18 procent by podle posledního průzkumu získala kandidátka Společně pro Katalánsko (JxCat) expremiéra Carlese Puigdemonta, který je rovněž obviněn ze vzpoury, ale nyní pobývá v Bruselu.
Separatistické strany ERC, JxCat a CUP by tak ve 135členném katalánském parlamentu podle posledního průzkumu obsadily 65 až 69 křesel. Po předchozích volbách měly 72 mandátů. Absolutní většinu 68 křesel nemají dohromady jistou ani katalánští socialisté, lidovci a Ciudadanos, kteří by dohromady získali maximálně 60 křesel.
Jazýčkem na vahách pro podporu nové vlády tak bude zřejmě koalice En Comú - Podem (Společně můžeme), jíž přisuzují průzkumy přes osm procent hlasů. Tato koalice, za niž kandiduje například barcelonská starostka Ada Colauová a jejímž lídrem je levicový aktivista a poslanec Xavier Domenech, je proti jednostrannému vyhlášení nezávislosti Katalánska. Se socialisty, lidovci a Ciudadanos má ale v řadě věcí odlišný program.
Koalice En Comú - Podem například tvrdě kritizovala tradiční strany za to, že ve španělském Senátu koncem října podpořily návrh, aby Madrid převzal přímou správu Katalánska. K tomu přistoupila španělská vláda kvůli separatistickým snahám katalánské vlády, kterou odvolala. Madrid rozpustil katalánský parlament a vyhlásil do něj volby na 21. prosince.