Sarkozy hraje na vlasteneckou strunu
Zahraničí
10. 3. 2007 12:51Sarkozy
Kandidát na prezidenta je navíc obviňován, že svým návrhem přebírá teze krajní pravice a snaží se získat voliče jejího vůdce Jeana-Marie Le Pena. Sarkozy a jeho mluvčí kritiku odmítli a zopakovali, že národní identita do volební debaty patří.
Sarkozy je podle posledních průzkumů hlavním favoritem voleb. Podle nejnovějšího z nich by v rozhodujícím druhém kole 6. května porazil socialistickou kandidátku Ségolene Royalovou 53,5 ku 46,5 procenta.
Sarkozy: Přistěhovalci musejí vzít v úvahu francouzské hodnoty
O úmyslu vytvořit v případě svého vítězství zmíněné ministerstvo Sarkozy hovořil ve čtvrteční televizní debatě. Vyslovil se také pro nové zpřísnění zákona o přistěhovalectví. V pátek večer na shromáždění v Caen řekl, že Francie je otevřená země, ale že ti, které přijímá, musejí vzít v úvahu její hodnoty, jako je rovnost mužů a žen, demokracie a volnost ducha. "Ten, kdo to odmítá, nemá ve Francii co dělat," prohlásil.
Levicový list Libération jeho slova v pátek v úvodníku vyložil jako "francouzská identita, nebo se sbalte" a označil to za obměnu slov "Mějte Francii rádi, nebo ji opusťte", která svého času na adresu imigrantů pronesl Le Pen. Podle listu se Sarkozy dal "naplno doprava". Také Le Parisien dnes píše o pravicovějším tónu.
Royalová: Jde o hanebné směšování problémů
Kandidátka Royalová v sobotu prohlásila, že Sarkozy imigraci a národní identitu "dosti hanebně" směšuje. Podle ní zahraniční pracující nikdy francouzskou identitu neohrožovali. Rovněž podle centristy Françoise Bayroua Sarkozy "překročil určitou hranici". Velmi kriticky se vyslovily také Liga pro lidská práva nebo organizace SOS-rasismus.
Sarkozyho mluvčí Rachida Datiová, která sama pochází z rodiny imigrantů, poukázala na to, že Francie už dvacet let trpí tím, že politika integrace přistěhovalců selhala. Spolu s dalším mluvčím Xavierem Bertrandem pak v komuniké uvedli, že "říkat, že Francie má přijímat jen ty migranty, kteří mluví a píšou francouzsky, mají Francii rádi a ctí její hodnoty, je stejně důležité jako uznávat, že příchodem nových migrantů se francouzská identita obohatila".
Problémy s integrací má hlavně nová generace
Podle neoficiální studie z roku 1999 žilo tehdy v asi šedesátimilionové Francii 13,5 milionu lidí cizího původu, tedy imigrantů a jejich dětí a vnuků. Větší problémy s integrací má kupodivu druhá a třetí generace. Tento francouzský problém jasně demonstrovaly předloňské nepokoje, kterých se zúčastnili Francouzi arabského nebo černošského původu. V těchto komunitách, zvlášť mezi muslimy, se také víc daří extremistům, kteří odmítají například laický charakter francouzského státu.
Sarkozy svými návrhy vychází vstříc nejistotě, kterou nepokoje u části Francouzů vyvolaly. Prohlašuje, že Francie musí mít možnost si přistěhovalce vybírat. Jako ministr vnitra také prosadil dvojí zpřísnění zákona o přistěhovalectví.
Foto: ČTK
Autor: ČTK