Francouzská hrozba
Sarkozy hrozí odchodem Francie ze Schengenu
11.03.2012 22:34
Úmluvy o volném pohybu osob a zboží v rámci takzvaného schengenského prostoru je třeba upravit. Pokud do dvanácti měsíců nenastane pokrok v ochraně hranic Evropské unie před nelegální migrací, Francie svou účast v Schengenu pozastaví. Na předvolebním mítinku to prohlásil francouzský prezident a kandidát v dubnových prezidentských volbách Nicolas Sarkozy.
"Je třeba revidovat Schengen," řekl Sarkozy. Podle něj není možné nechat technokraty, aby proudy běženců do Evropy řídili sami. Toto by mělo podléhat veřejné politice, jako se tomu děje v případě společné evropské měny eura.
"Je to jediná možnost, jak zabránit vnitřnímu zhroucení Evropy. Pokud v následujících dvanácti měsících nenastane zlepšení, pozastaví Francie svou účast v schengenských úmluvách," řekl Sarkozy, z jehož projevu citoval server ouest-france.fr. "Evropa nesmí být... otevřený prostor pro všechny vichry, Evropa se znovu musí stát ideálem," zdůraznil před desítkami tisíc stoupenců na pařížském předměstí Villepinte.
Francie loni na jaře spolu s Itálií naznačovala přání obnovit hraniční kontroly uvnitř schengenské zóny. Paříž již tehdy zvažovala možnost pozastavit schengenské dohody o volném pohybu osob. Chtěla tak čelit přílivu přistěhovalců z Tuniska a Libye přes Itálii.
Sarkozy se bude v prezidentských volbách, jejichž první kolo se uskuteční 22. dubna, ucházet o druhé funkční období v čele Francie. Nelegální migrace a schopnost Francie přijímat migranty patří mezi ústřední témata politické debaty, která v posledních týdnech probíhá v zemi. Opoziční levice, jejíž socialistický kandidát François Hollande vede v předvolebních průzkumech před Sarkozym, na začátku měsíce obvinila vládní pravici, že se snaží získat voliče krajní pravice používáním jejích rasistických výroků a strašením islámem.
Hollande Sarkozymu vyčetl, že z Evropy dělá obětního beránka. Připomněl přitom nedávno podepsanou unijní smlouvu o rozpočtové disciplině. Francouzský prezident ho prý v minulých měsících kritizoval, že by v případě zvolení požadoval její změny.
"Tato smlouva je sotva podepsána, není ještě ratifikována, a ejhle, Nicolas Sarkozy nemůže Francouzům nabídnout jiné návrhy, tak s Evropou jedná jako s obětním beránkem," dodal.
Podle nejmenovaného diplomata se o reformě Schengenu v současné době jedná v Bruselu. Návrhy v aktuální podobě počítají s možností zavést dočasně na dobu šesti měsíců hraniční kontroly mezi dvěma členy Schengenu v případě masivního přílivu imigrantů, pokud mu dotyčná země nebude moci čelit. Členové Schengenu k tomuto kroku v současné době mohou z vlastní iniciativy přistoupit v případě teroristické hrozby nebo významných politických nebo sportovních událostí. Server BBC poznamenal, že zprávu o fungování schengenského systému by Evropská komise měla předložit v květnu.
Kromě evropských hranic Sarkozy hovořil i o nutnosti ochrany evropských firem. Francie podle něj bude žádat, aby v Evropě bylo schváleno opatření, které bude po evropských vládách žádat, aby byla část veřejného trhu vyhrazena malým a středním podnikům.
"Francie bude požadovat, aby v Evropě vznikl Buy European Act po vzoru Buy American Act," řekl Sarkozy s poukazem na právní úpravu, která funguje v USA a "nutí vyhradit část veřejných zakázek vlastním (americkým) malým podnikům". "Tak budou podniky, které vyrábějí v Evropě, využívat evropských veřejných peněz," řekl. Pokud do dvanácti měsíců nenastane pokrok mezi Francií a jejími hlavními partnery ohledně uznávání takové regule, začne Paříž jednostranně uplatňovat vlastní pravidlo, dokud nedojde k jednáním, uvedl také.
Takzvaný Buy American Act zavedl v roce 1933 během hospodářské krize tehdejší americký prezident Franklin Delano Roosevelt na podporu americké výroby. Federální vládě ukládá nakupovat výrobky a zboží, které byly vyrobeny v USA.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.