Sarkozy hýří aktivitou: chce <span>pravidelné summity eurozóny</span>

Zahraničí
23. 10. 2008 18:09
Silné euro bude ostrovem v bouři krize. A Sarkozy tomu hodlá pomoci.
Silné euro bude ostrovem v bouři krize. A Sarkozy tomu hodlá pomoci.

Silné euro bude ostrovem v bouři krize. A Sarkozy tomu hodlá pomoci.Francie si přeje, aby se šéfové států a vlád eurozóny scházeli pravidelně. Podle francouzského ministra pro evropské záležitosti Jeana-Pierrea Jouyeta by se skupina zemí se společnou měnou euro měla politicky profilovat vzhledem k její rostoucí váze. Paříž chce podle něj svůj záměr konzultovat s Berlínem.

Německá kancléřka Angela Merkelová o tom hodlá s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym mluvit hned v pátek na euroasijském summitu v Pekingu, sdělil dnes její mluvčí.

Možné posílení vlivu zemí eurozóny v EU, ať již pod vedením Francie či nikoli, dnes označil český vicepremiér pro EU Alexandr Vondra za nemoudrý krok, který bude spíš rozdělovat EU. Prahy se takové záměry silně týkají, neboť bude v příštím pololetí unii předsedat.

Současný předseda eurozóny Jean-Claude Juncker.Země, ve kterých je zavedená společná měna euro, se zatím scházejí pouze na úrovni ministrů financí, a ne šéfů států a vlád. Poprvé se tak na vrcholné úrovni stalo předminulou neděli z iniciativy Sarkozyho kvůli přijetí opatření k finanční krizi. Eurogroupu, jak se skupině zemí eurozóny říká, předsedá lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, který je rovněž šéfem rezortu financí ve své zemi.

Jouyet neřekl přímo, jak často by se summity eurozóny konaly. Ve francouzských médiích se nicméně spekuluje o tom, že by předcházely, jako se stalo již posledně, o několik dní pravidelné vrcholné schůzce EU. K zemím eurozóny by se ale připojovala Británie, která si sice ponechala národní platidlo libru, ale kterou by se pro její ekonomickou a politickou váhu nedalo obcházet.

Vrcholné schůzky EU se obvykle konají čtyřikrát ročně.

Německo se doposud bránilo myšlence politické kontroly nad eurozónou mimo jiné z obav o nezávislost evropské centrální banky a z ohrožení jednoty celé sedmadvacítky.

Jouyet ale dnes řekl, že "v německých názorech nastal v poslední době vývoj: uznali užitečnost takovéto schůzky na úrovni šéfů států a vlád (eurozóny)". Zbývá tedy Berlín přesvědčit, aby to zůstalo natrvalo. Podle ministra se prostě těžiště v Evropské unii přesunulo do eurozóny a k euru.

Budova německého kancléřství v Berlíně.Ministr Jouyet dále řekl, že je zapotřebí stanovit, kdo bude eurozóně předsedat. Tvrdil, že Sarkozy o tento post neusiluje. "Euroskupina má dnes svého předsedu, je to Jean-Claude Juncker. Pak je tu muž, jehož energii chválí celý svět, kterým je Nicolas Sarkozy," dodal francouzský ministr. Francouzský list Le Monde ve středu upozornil, že by prezident o vůdčí roli měl zájem.

Sarkozyho horečná aktivita ale již Němcům "leze na nervy". Mluvčí Merkelové dnes ostatně podotkl, že "přirozeným předsedou" "ekonomické vlády" eurozóny by byl právě Juncker.

Foto: Profimedia, archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ