Sarkozy i Royalová začali nadbíhat voličům centristů
23.04.2007 11:45

Předseda Svazu pro francouzskou demokracii (UDF) Bayrou získal v nedělním prvním kole 18,5 procenta hlasů, o které teď musejí oba postupující usilovat. V prvním proslovu po zveřejnění výsledků se vyhnul jakémukoli náznaku, že by mohl ve druhém kole někoho podpořit. Jeho nejbližší spolupracovnice Marielle de Sarnezová v pondělí řekla, že Bayrou se znovu vyjádří ve středu.
Průzkumy zatím naznačují, že Bayrouovi voliči by se ve druhém kole mohli poměrně rovnoměrně rozdělit mezi Sarkozyho a Royalovou.
Představitelé Socialistické strany dali v pondělí najevo, že chtějí Bayrouovy voliče získat především poukazy na to, že jejich hlasy mohou přispět k vítězství nad Sarkozym. "Hodně voličů hlasovalo pro Bayroua, protože chtělo porazit Sarkozyho. Těžko si představuji, že by teď hlasovali pro něho," tedy pro Sarkozyho, řekl na stanici RTL první tajemník socialistů François Hollande, který v kampani k prvnímu kolu Bayroua soustavně řadil do tábora pravice a odmítl výzvy některých svých stranických kolegů ke spolupráci s ním.
Hollande v pondělí znovu odmítl "logiku vyjednávání s UDF" a vyzval členy a stoupence své strany, aby oni přesvědčovali centristy k hlasování pro Royalovou. Podobně se vyslovil šéf poslanecké frakce socialistů Jean-Marc Ayrault.
Vyjednávání s "aparátem UDF" odmítl také Brice Hortefeux, označovaný za pravou ruku Sarkozyho. Na France Inter ale řekl, že hodnoty prosazované Bayrouem ztělesňuje mnohem lépe Sarkozy než Royalová. "Dveře nejsou zavřeny, ale obracíme se na voliče," dodal.
Ještě mnohem více vstříc vyšel UDF dosavadní ministr sociálních věcí Jean-Louis Borloo, který v kampani tvořil jednu z důležitých opor Sarkozyho. Podle něho je "potřebné a nezbytné", aby byli v případě Sarkozyho vítězství členové UDF "masově zastoupeni ve vládě". Borloo také připomněl, že UDF byl tradičním spojencem pravice.
Bayrouova strana byla zastoupena i v nynější pravicové vládě, ale Bayrou se postupně od vlády distancoval. Jediný ministr UDF, který ve vládě zůstal, ministr školství Gilles de Robien, tak učinil proti vůli své strany. Nakonec také v kampani podpořil ne Bayroua, ale Sarkozyho.
Bayrou, který v neděli zdůraznil odhodlání dál budovat autonomní politickou sílu, bude teď muset vzít v úvahu červnové parlamentní volby. Ty dávají ve vztahu k němu do ruky zbraň Sarkozyho táboru. Většina z nynějších 29 poslanců UDF byla totiž zvolena i hlasy Sarkozyho Svazu pro lidové hnutí (UMP) na základě dohod obou stran o postavení kandidátů v jednotlivých volebních obvodech. Úplná roztržka s UMP by tedy mohla vést k velké redukci poslanecké frakce UDF, ne-li k jejímu zmizení jako samostatné skupiny.
Někteří dosavadní členové parlamentu za UDF jsou prý touto možností vážně znepokojeni. List Le Parisien v pondělí napsal, že Sarkozy pověřil bývalého premiéra Jeana-Pierra Raffarina, aby připravil sblížení s centristickými poslanci.
Sarkozy má před Royalovou pětiprocentní náskok
Vše, zdá se, zatím posiluje v roli favorita Sarkozyho. Kandidát francouzské vládní pravice jde do rozhodujícího druhého kola prezidentských voleb s náskokem víc než pěti procent před socialistkou Ségolène Royalovou. Podle konečných výsledků nedělního prvního kola získal Sarkozy 31,11 procenta hlasů, Royalová 25,84 procenta.
Oznámila to v pondělí nad ránem agentura AFP s odvoláním na oznámení francouzského ministerstva vnitra. Výsledky zatím nezahrnují hlasy odevzdané francouzskými voliči v zahraničí.
Třetí skončil centrista François Bayrou s asi 18,5 procenta, zatímco pravicový nacionalista Jean-Marie Le Pen na čtvrtém místě zažil trpký neúspěch a musel se spokojit jen se zhruba 10,5 procenta hlasů. Ze zbývajících osmi kandidátů byl nejúspěšnější trockista Olivier Besancenot s přibližně 4,1 procenta hlasů. Katastrofálně skončily volby pro komunistickou kandidátku Marie-George Buffetovou, která získala jen necelá dvě procenta.
Všichni takzvaně malí kandidáti levice a zelených už pro druhé kolo vyslovili podporu Royalové. Klíčový bude ale postoj centristů. Jejich kandidát Bayrou se po oznámení výsledků důsledně vyhnul jakémukoli náznaku, kterému z obou postupujících by dal přednost.
Prostý součet hlasů pro kandidáty pravice a pro kandidáty levice staví pro druhé kolo do lepší pozice Sarkozyho. Ten také vyšel jako vítěz pomyslného druhého kola ze všech tří průzkumů, které byly uskutečněny po nedělním uzavření volebních místností. Jeho náskok před Royalovou se pohyboval mezi čtyřmi a osmi procenty.
Debata idejí
Sarkozy v prvním prohlášení k příznivcům řekl, že postup jeho a Royalové do druhého kola ukazuje, že Francouzi si chtějí vybrat mezi dvěma jasnými projekty. Ujistil Royalovou svou úctou a vyslovil přání, aby debata před druhým kolem byla debatou idejí.
Royalová požádala o podporu "všechny, kdo si myslí, že je potřeba opustit systém, který nefunguje", a znovu slíbila spravedlivější Francii, kde nebude platit zákon silnějšího.
Bayrou nedosáhl výsledku, v jaký doufal, ale stává se nepominutelnou postavu nadcházejících dvou týdnů. Už před nedělním hlasování podnikli vstřícné kroky k němu někteří Sarkozyho spolupracovníci včetně ministra ministra sociálních věcí Jeana-Louise Borlooa. Bayrou ale v neděli neřekl, komu z obou postupujících by dal přednost.
Čistě statisticky je ve výhodě Sarkozy. Součet nedělních hlasů pro levicové kandidáty dává 36 až 37 procent, součet hlasů pravice 44 až 45 procent.
Potíže s novinkou
Volby poznamenaly na řadě míst problémy s elektronickými hlasovacími přístroji, které dělaly zvlášť starším voličům potíže. Kandidát nacionalistického Hnutí pro Francii Philippe de Villiers také prohlásil, že jsou nespolehlivé a umožňují podvody. Elektronicky mělo hlasovat 1,5 milionu voličů.
Jiné problémy měli v neděli ráno ve dvaceti volebních střediscích v Marseille, jejichž zámky v noci někdo zamazal lepidlem nebo zatloukl hřebíky. Město chce podat žalobu na neznámého pachatele.
Nedělní hlasovací den byl také poznamenán novým znesvěcením hřbitova během několika dnů. Tentokrát to bylo v Le Havru, kde mladí vandalové poškodili 180 hrobů, čtvrtinu z nich židovských. Policie pět lidí zatkla.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.