Francouzský prezident Nicolas Sarkozy se vyslovil proti nošení burky muslimskými ženami, která je halí od hlavy k patám. Odmítl toto oblečení uznat za symbol islámu a naopak je označil za znak zotročení žen, který není ve Francii vítán.
Sarkozy tento názor přednesl v projevu na zasedání obou komor parlamentu, kde obhajoval vládní opatření proti ekonomické krizi a představoval své politické vize pro zbytek svého funkčního období.
"Není to znak náboženství, je to znak zotročení a ponížení," prohlásil Sarkozy. Podle něj není možné připustit, aby se ženy tímto stylem oblékání stávaly obětí odloučení od společnosti a byly zbaveny identity. "To není to, co si Francouzská republika představuje o důstojnosti ženy. Burku na území Francie neuvítáme," zdůraznil.
ČTĚTE TAKÉ: Teroristova žena souzena za nošení burky
Sarkozy tak během svého prvního vystoupení před zákonodárci, které mu umožnila změna ústavy, zareagoval na polemiku, jež se v zemi tento měsíc opět rozhořela kolem nošení okázalých náboženských symbolů. Část parlamentu počátkem měsíce podpořila iniciativu, která má vést k zpřísnění zákazu jejich nošení, a to v reakci na vystoupení amerického prezidenta Baracka Obamy, který na počátku měsíce v Káhiře vyjádřil názor, že nošení šátků není znakem nerovnoprávnosti žen.
Zákazem nošení okázalých náboženských symbolů na úřadech a ve veřejných školách vzbudila Francie před čtyřmi lety nelibost islámského světa právě proto, že v praxi šlo hlavně o šátky muslimek.
Nyní by tedy měla vzniknout parlamentní komise, která by mohla iniciovat zpřísnění zákazu - šátky a hlavně radikálnější formu zahalování, tedy burky s mřížkou před očima či hidžáby s ne úplně zahalenou tváří, by muslimky nesměly nosit už ani na veřejnosti.
"Musí se o tom vést debata a musejí zaznít všechny názory. Kde je pro to lepší místo než v parlamentu? Nesmíme se stydět za své hodnoty, nesmíme se bát je bránit," dodal k tomu Sarkozy. "Laickost, to není odmítnutí všech náboženství. To je princip neutrality a respektu," upozornil také.
Předsedkyně opozičních socialistů Martine Aubryová vyjádřila minulý týden obavy, že případný zákon by muslimské ženy příliš nechránil a "přinutil by je naopak zůstávat doma". Podobně o možné neúčinnosti zákona hovořil i ministr pro imigraci Eric Besson.
Francouzská rada muslimského vyznání (CFCM) o víkendu Sarkozyho vyzvala, aby bránil náboženskou svobodu.
Foto: Reuters