Šarm nastydlého Obamy zabírá. Taje i kancléřka
04.04.2009 12:46
Je přátelský, usměvavý a umí naslouchat. A je též pragmatický, pochvaluje si navíc řada politiků, kteří při nynější Obamově cestě Evropou usedli s novým americkým prezidentem k jednacímu stolu. Ledy se teď konečně prolomily i mezi Barackem Obamou a kancléřkou Angelou Merkelovou, všímá si německý tisk.
Pokud lze věřit jeho spolupracovníkům, není Obama na nynějším summitu NATO v nejlepší formě. Je prý trochu nastydlý, jeho hlas proto zní trochu chraptivě a jeho věty nevypadají tak elegantně a nejsou vystřelovány jako z pistole, jak je u šéfa Bílého domu obvyklé, píše německý tisk.
Na každý pád Obama se svou manželkou Michelle působí na Evropany velmi dobře, ba skvěle, chválí hosta z USA novináři. Jasně se to projevilo i při zčásti spontánním setkání a diskusi se čtyřmi tisíci lidmi v pátek ve Štrasburku. Je to nový styl americké politiky, který Obama až důsledně předvádí.
Umí naslouchat
Účastnící schůzek s ním, včetně týmu spolkové kancléřky Merkelové, byli většinou fascinováni prezidentem, který umí skutečně naslouchat, klást otázky a navíc se zdá, že se opravdu zajímá o názory druhých, píše německý magazín Der Spiegel.
Některé obavy, které jeho nynější návštěva na starém kontinentě u části Evropanů předem budila, se alespoň dočasně zdají být odloženy k ledu. Přinejmenším v zemích, kam dosud Obama zavítal. A ledy se prolomily i mezi ním a kancléřkou Merkelovou, domnívá se německý list Frankfurter Rundschau.
Merkelová se dosud chovala k Obamovi mírně zdrženlivě. Střízlivá fyzička příliš nedůvěřuje lidem, a tedy ani politikům, kteří se vyhřívají jako mediální hvězdy ve světle ramp. Na rozdíl od svého zástupce a kandidáta socialistů (SPD) na úřad kancléře Franka Waltera-Steinmeiera proto nijak nespěchala s cestou z Berlína do Washingtonu. Když se Merkelová setkala s Obamou ve středu večer na banketu v Buckinghamském paláci, chovala se ještě trochu škrobeně. To se nyní zlomilo, konstatuje německý tisk.
Šarm a jemné tóny
Obama pak v pátek večer ve Štrasburku na tiskové konferenci zevrubně chválil angažovanost Němců v Afghánistánu, třebaže je ze strany amerických médií i vojenských expertů často slyšet něco jiného.
Jemnými tóny a pomocí šarmu se Obamovi daří tlačit Evropany do kouta i ohledně snahy získat jejich ještě větší podporu v Afghánistánu. Třebaže na summitu samém v této strategicky důležité věci Washington na své spojence nijak oficiálně netlačí, nervozita ohledně dalšího vývoje pod Hindúkušem ukázala už před výročním zasedáním aliance své výsledky.
Několik zemí, včetně Británie, která tak učinila spontánně a nečekaně, přislíbilo další vojáky a techniku.
„Nemůžeme to zvládnout sami", prohlásil Obama i na setkání s občany ve Štrasburku.
Podle listu New York Times plánuje Pentagon navýšit počet amerických vojáků v Afghánistánu na 80 tisíc. Pokud Evropané nepřijdou s dalšími jednotkami, strhne Obama celou misi kompletně na sebe, mise NATO se zamerikanizuje. Evropané se stanou jen něčím jako ozdobným přívěskem, píše Spiegel.
Foto: ČTK/AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.