Ve volebních bojích daroval a nasbíral pro americké demokraty Clintona, Gora a Obamu miliony dolarů, nyní má přijít odměna ve formě jednoho z nejváženějších a nejžádanějších postů, jež může americká vláda v Evropě nabídnout. Phil Murphy, někdejší bankéř z Goldman Sachs, by se měl stát ambasadorem v Berlíně.
Už tradiční povolební poker v USA o žádané ambasády v Evropě vstupuje do rozhodující fáze. Největší šance na velvyslanecký post jen pár metrů od Braniborské brány má bývalý čelný představitel newyorské investiční banky Goldman Sachs a poté finanční šéf amerických demokratů Murphy, píše magazín Spiegel ve svém dnešním onlinovém vydání.
Prezident Barack Obama by obsazení nejdůležitějších ambasád USA v Evropě - Brusel, Londýn, Paříž a Londýn - chtěl oznámit ještě před svou cestou do Francie a Německa 5. a 6. června. A to naráz, ze symbolických důvodů.
Fakt, že se jméno Phila Murphyho objevilo na veřejnosti už předem, je zjevně jen cílená indiskrece, s jejíž pomocí chtějí Američané otestovat, jak je Murphy pro Němce přijatelný.
Pro Němce ale tento dvaapadesátiletý muž není neznámým. Jako peněžní expert Goldman Sachs byl v devadesátých letech minulého století odpovědný za obchody banky v Německu, podílel se i na privatizaci podniků na východě republiky a bydlel v té době ve Frankfurtu nad Mohanem. Angažoval se i americko-německé organizaci Atlantický most.
Po roce 2006 se začal plně věnovat financím amerických demokratů; především sháněl a spravoval peníze od soukromých dárců, miliony dolarů. Také jemu Obama vděčí za to, že jeho volební kampaň byla jednou z nejlépe financovaných v historii Spojených států. S velkým úspěchem už Murphy dělal předtím totéž pro Billa Clintona a Al Gora.
Diplomatické zkušenosti nemá otec čtyř dětí zatím žádné. To ale v americké administrativě není nijak na závadu. Na rozdíl od řady jiných zemí se v USA nevybírají velvyslanci jen z pracovníků ministerstva zahraničí, ale často je to odměna pro angažované soukromé osoby či ty, kteří sehnali pro tu nebo onu stranu větší sumy peněz. Kariérní diplomati ostrouhají.
Americký ambasador je v první řadě podřízen šéfovi Bílého domu a musí loajálně zastupovat jeho politiku.
Foto: Profimedia a Reuters