Sbližování na <span>opičí skále</span>. Poprvé po 300 letech

Zahraničí
21. 7. 2009 22:40
 Gibraltar bude britský dokud zde bude žít Makak berberský. Na opice v
Gibraltar bude britský dokud zde bude žít Makak berberský. Na opice v

Proslulá skála - Gibraltar.Malý krok pro seňora Moratinose, velký skok pro Španělsko... Poprvé od roku 1704 přijel španělský ministr do britské državy Gibraltaru. Některá média na Pyrenejském poloostrově přirovnávají návštěvu podle vzoru hlavního gibraltarskho listu Chronicle k prvnímu přistání člověka na Měsíci.  

Ministr zahraničí Miguel Ángel Moratinos ale na její závěr řekl, že to neznamená, že by se Španělsko vzdávalo nároku na toto území. Návštěvu označil za „technickou". Gibraltar má rozlohu 6,5 kilometru čtverečních.

Moratinos jednal se svým britským kolegou Davidem Milibandem a s gibraltarským hlavním ministrem Peterem Caruanou o některých praktických otázkách týkajících se Gibraltaru. Mimo jiné se dohodli na rozšíření námořního spojení mezi Gibraltarem a španělským přístavem Algeciras a na zřízení "horké linky" mezi oběma městy s cílem operativně řešit vzniklé problémy.

Ministři (zleva) Moratinos, Miliband a Caruana.Svrchovanost nad Gibraltarem nebyla na pořadu. Po jednání Moratinos řekl, že Španělsko se svého nároku nevzdává, ale soudí, že cestou k řešení sporů je spolupráce a zlepšení podmínek pro 30 tisíc obyvatel Gibraltaru.

Španělská pravicová opozice ministrovu cestu kritizovala, protože podle ní může naznačovat, že Španělsko ze svého nároku na Gibraltar slevuje.

Mluvčí Moratinosova ministerstva to dnes odmítl. "My i OSN soudíme, že i tohoto území se týká dekolonizace. Myslíme si, že jediným řešením je jeho návrat Španělsku," uvedl.

Británie obsadila Gibraltar během války o dědictví španělské v roce 1704. Smlouva z Utrechtu z roku 1713 jí ho přisoudila "na věčné časy". V případě, že by se ho Británie chtěla vzdát, má na něj podle smlouvy nárok Španělsko. To se ho neustále domáhá, ale Británie to odmítá s poukazem na to, že obyvatelé Gibraltaru jsou proti, což vyjádřili naprosto jasně už v několika referendech. Jde o stálý spor mezi oběma státy.

Legenda: Pokud bude na Gibu Makak berberský, budou tam i Britové.

Foto: ČTK/AP a Profimedia  

Další čtení

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ