Schengen se Sofii s Bukureští jen tak neotevře

Zahraničí
7. 2. 2011 14:30
Rumunský pohraničník na hranicích s Moldavskem.
Rumunský pohraničník na hranicích s Moldavskem.

Přijetí Bulharska a Rumunska do schengenského prostoru potrvá několik let, prohlásil francouzský tajemník pro evropské záležitosti. Zpochybnil tak úvahy maďarského předsednictví EU o přistoupení balkánské dvojice do konce června.

"Budeme souhlasit tehdy, až si budeme jisti, že hranice jsou řádně zabezpečeny," prohlásil francouzský státní tajemník Laurent Wauquiez. Dodal, že na základě současných zpráv je nepravděpodobné, že by Sofie s Bukureští mohly do tří měsíců počítat s připojením do prostoru, v jehož rámci nejsou mezi členskými státy uplatňovány kontroly na hranicích.

Západoevropané se obávají přílivu nuzných Bulharů (ilustrační foto).Rozšíření schengenského prostoru o tyto dva státy je podle něho závažným rozhodnutím o budoucnosti Evropy, protože tři čtvrtiny nelegálních imigrantů putují přes Bulharsko a Rumunsko, jež jsou rovněž křižovatkou pašeráků zbraní, drog a dokonce i dětí, řekl tajemník v rozhovoru pro francouzskou rozhlasovou stanici RFI.

Prohlásil také, že není na pořadu dne oddělený vstup jedné ze zemí, což před časem odmítli i další unijní politici. Samostatný vstup by uvítala rumunská diplomacie, která v minulosti kritizovala Bulharsko za to, že kvůli problémům na hranicích s Tureckem stahuje Rumunsko z cesty do schengenského prostoru. Wauquiez nicméně ocenil obě balkánské země za úsilí ve snaze vyhovět schengenským kritériím.

Přílivu bulharských fotbalových fanynek se zřejmě nikdo neobává.Maďarský ministr vnitra Sándor Pintér na konci ledna řekl bulharském rádiu BNR, že pokud Sofia splní do poloviny března všechny technické podmínky Bruselu, může se s Bukureští dostat do Schengenu ještě do konce maďarského předsednictví, tedy do konce června. Pokud všechny požadavky splní včas, rozhodnou unijní experti o dalším postupu.

Maďarsko, které má obzvláště s Rumunskem velmi dobré diplomatické vztahy, rozšíření Schengenu podporuje. Považuje ho za jednu z priorit předsednictví. Bulharsko s Rumunskem se chtěly k Schengenu připojit letos v březnu, to je v současné době nereálné. Francie a Německo totiž před Vánocemi oznámily, že rozšíření zablokují, protože obě země doposud nedosáhly významného pokroku v boji proti korupci a proti organizovanému zločinu.

Schengenský prostor v současné době tvoří země Evropské unie s výjimkou Kypru, Velké Británie, Irska, Bulharska a Rumunska. Jeho součástí jsou také Island, Norsko a Švýcarsko. Česká republika spolu se Slovenskem a dalšími unijními nováčky k zóně přistoupila koncem roku 2007.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Ukrajinský obránce a místní žena poblíž první linie střetu ruských vojsk a ukrajinských obránců poblíž města Buča severozápadně od Kyjeva (11.3. 2022)

Příběhy seniorů na Ukrajině bolí. Tvoří až polovinu civilních obětí války

Zahraničí
17. 4. 2025
ilustrační foto

Ostrovní stát Tuvalu slavnostně otevřel první bankomat. Místní jsou nadšení

Zahraničí
17. 4. 2025
Trosky Mariupolu

Po pračkách kradou Rusové i domy. V Mariupolu je konfiskují těm, co utekli

Zahraničí
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ