Schwarzenegger, Kličko, "Babiš". Pestrá kampaň v Rakousku

Zahraničí
26. 9. 2013 07:30
Předseda lidovců Michael Spindelegger (vlevo) a Vitalij Kličko.
Předseda lidovců Michael Spindelegger (vlevo) a Vitalij Kličko.

Oči Evropanů byly v posledních dnech upřeny k Německu, kde se konaly volby do Spolkového sněmu. Přesně týden poté, v neděli 29. září, budou do Národní rady volit Rakušané. Zatímco německá předvolební kampaň byla označována jako nudná, pod Alpami je o poznání živěji.

Rakušané budou volit 183 zákonodárců po pěti letech (počínaje minulými volbami bylo prodlouženo funkčí období Národní rady o rok a aktivní volební právo sníženo na 16 let). Minule přitom dali pořádně za vyučenou dvěma nejsilnějším stranám - spciálním demokratům (SPÖ) a lidovcům (ÖVP), na nejichž úkor posílili především pravicoví populisté.

Obě partaje po volbách utvořily velkou koalici, která má v Rakousku velkou tradici. K zisku větší podpory veřejnosti jim to ale dle očekávání nepomohlo. Veřejnost už unavují a předvolební průzkumy jim přisuzují ještě horší výsledek než v roce 2008. Už tehdy přitom dostaly nejméně hlasů v historii. Hrozí tak, že nebudou moci ve spolupráci pokračovat. Podle průzkumů by byla pro voliče nejpřijatelnější koaliční varianta SPÖ + ÖVP + Zelení.

Jak kancléř a šéf SPÖ Werner Faymann, tak rakouský "Arnold Rimmer" (myšleno vizáží), předseda ÖVP a ministr zahraničí Michael Spindelegger, se snaží na poslední chvíli přesvědčit nerozhodnuté voliče. V úterý se do sebe pustili v poslední předvolební televizní debatě.

Faymann se snaží Rakušany přesvědčit, aby neexperimentovali a připomíná jim, jak dobře se mají. Skutečně, jeho země může být pro ostatní země Evropské unie vzorem - nezaměstnanost se pohybuje okolo šesti procent a podle HDP na hlavu je Rakousko v EU druhé nejbohatší po Lucembursku.

Werner Faymann sází na touhu Rakušanů po stabilitě.Spindelegger je oproti tomu v poměrně schizofrenní roli - současně musí chválit úspěchy velké koalice a zároveň se vůči Faymannovi vymezovat. V praxi to vypadá tak, že za všechno špatné mohou sociální demokraté, například za zvýšení daní.

Oba předsedové v kampani využili pomoc známých osobností. Možná se při tom řídili heslem "čím svalnatější, tím lepší". Před dvěma týdny přijal Faymann bývalého kalifornského guvernéra a rakouského rodáka Arnolda Schwarzeneggera, který ho pochválil za znamenitou práci v úřadě.

Spindelegger v úterý kontroval nasazením ukrajinské boxerské legendy, šampiona v těžké váze Vitalije Klička, toho času vůdce opoziční politické strany Ukrajinská demokratická aliance za reformy (UDAR). "Bez boje není vítězství," radil mu sportovec.

Šéfové ostatních stran si musejí vystačit s vlastní muskulaturou. Jak už on-line deník TÝDEN.CZ  informoval, svlečeni do půl těla předvedli před volbami svou postavu šéf krajně pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache i osmdesátiletý kanadsko-rakouský miliardář Frank Stronach, který ve volbách kandiduje se svou formací Team Stronach für Österreich.

Miliardář Franck Stronach chce Rakušanům vrátit šilink.Druhý jmenovaný se snaží Rakušany oslovit mimo jiné požadavkem zavedení trestu smrti či opuštění eura a návratu k šilinku. Podle posledních průzkumů mu ale hodlá dát hlas pouhých šest procent lidí. Za billboardy a další reklamu přitom utratil nejvíc ze všech. Jeho hnutí lze srovnat s ANO 2011 v Česku. Na rozdíl od Andreje Babiše ale Stronach nemusí čelit podezření, že spolupracoval s komunistickou tajnou policií.

Heinz-Christian Strache je úspěšnější. S předpovídaným dvaceti procenty hlasů dokonce dýchá na záda lidovcům, čímž dává vzpomenout na úspěšná 90. léta pod vedením Jörga Haidera. Ve srovnání s tou dobou je ale "protimigrantská" FPÖ ještě radikálnější. Někdejší Haiderovi odštěpenci z BZÖ se pohybují pod čtyřprocentním volebním prahem.

Špatně si nevedou ani Zelení, jejichž volební preference se pohybují okolo 15 procent. Velký souboj svádí s FPÖ v otázce imigrace. Stracheho při této příležitosti strana zesměšnila v předvolebním videu, kde ho zobrazuje jako malého drzého fracka na dětském hřišti. Všechny vyhnal, protože byli cizí, a teď si nemá s kým hrát. Předsedkyně Zelených Eva Glawischnigová se mu snaží domluvit, aby se choval lépe. Podobná videa karikují i lídry ostatních stran.

Pozornost na sebe upoutalo také "zlobivě dítě" Zelených Peter Pilz. Politický samorost, který zasedá v parlamentu od roku 1987 spustil před volbami svou vlastní kampaň. V dodávce objíždí Rakousko a vyzývá k boji proti korupci. Svůj podnik nazval "Geld-zurück Tour" (turné Peníze zpátky).

Šanci probít se do Národní rady má takové nová politická strana NEOS - Das Neue Österreich, jež se snaží na voliče zapůsobit liberálním programem. Jedním z bodů jejího programu je vytvoření evropské federace.

Rakušané v neděli volí 183 poslanců Národní rady.

Autor: - bro -Foto: ČTK/APA, oevp.at, spoe.at, imago stock&people

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ