Ve Velké Británii proti sobě stojí dva druhy chlupatých zvířátek. Na jedné straně veverky jsou domácí, britské, zrzavé. Na druhé jsou přivandrovalé, americké a šedé. Jedny jsou na pokraji vyhubení, druhé se rychle množí. Britská vláda se domorodé hlodavce rozhodla chránit a penězi podporuje lovce kožišin. Ochránci zvířat označují boj proti šedivákům jako „eticky pochybný". Někteří obyvatelé britského Northumberlandu v něm však vidí jen hon na „škodnou", která je potřeba vyhubit.
Královská společnost pro prevenci krutostí vůči zvířatům (RSPCA) vydala prohlášení, ve kterém označuje hubení populace šedých veverek východních (Sciurus carolinensis) za mrhání časem. Jedné z největších charitativních organizací v zemi se také nelíbí, že jedna roztomilá zvířátka musí zemřít kvůli jiným.
„Je eticky pochybné zabíjet jeden druh ve prospěch jiného," cituje list The Guardian z prohlášení RSPCA. „Až do sedmdesátých let minulého století jste mohli dostat licenci na odstřel zrzavých veverek. Tehdy byly padouchy ony. Nyní jsou to šedé veverky. Ale kromě toho to stejně nefunguje. Nemá to absolutně cenu dělat."
Lískový ořech věští smrt
Na druhé straně barikády stojí ochránci přírody. Jedna skupina financovaná vládou si podle vlastních slov připsala na vrub již přes 15 tisíc šedivých chlupáčů. Zájem mají jediný. Ochránit poslední útočiště zrzavé, respektive čevené veverky eurasijské (Sciurus vulgaris, v ČR veverka obecná).
V souboji zrzavých a šedých hlodavců však drží v packách imigrantská šedá strana několik trumfů. Za prvé je daleko úspěšnější v bitvě o potravu a za druhé vlastní i „biologické zbraně". Vědecké výzkumy totiž naznačují, že přenáší virus veverčích neštovic, který populaci zrzavého druhu ničí a vůči němuž jsou šedé veverky imunní.
Americký druh veverek východních byl do Británie dovezen někdy v průběhu 19. století a ihned se ze své bašty okolo přístavů na jihu vydal na sever. Své evropské příbuzné vytlačil až do Skotska a severních oblastní Anglie.
Britská vláda se snaží zachovat domorodé hlodavce a za tři roky složila na účet Společenství na ochranu zrzavých veverek 150 tisíc liber (asi 4, 6 milionu Kč).
„Nikdy se (šedivé veverky) nevybíjely v tak velkém měřítku, ale zjišťujeme, že tento postup funguje," říká šéf lovců Peter Parker. Používá jednoduchou metodu. Do pasti nastraží lískový ořech a pak už jen čeká, až sklapne.
Až se vypořádají trappeři s šedým nebezpečím v Northumberlandu, plánují tažení na jih. Parker doufá, že chovný program zrzavým veverkám pomůže a ty nakonec v boji o přežití zvítězí.
Foto: Profimedia